Removal of microcystins from drinking water using activated carbon and hollow fiber membrane
İçme suyundaki mikrosistinlerin gideriminde aktif karbon ve hollow fiberlerin membranının kullanılması
- Tez No: 461674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BÜŞRA ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mikrosistinler (MC'ler) birtakım siyanobakteri türleri tarafından metabolit ürünler olarak üretilen potansiyel karaciğer toksinleridir. MC'ler insan sağlığını içme sularının kalitesini etkileyerek tehdit edebilir. Bu çalışma farklı dozlarda Toz Aktif Karbon (PAC) uygulayarak MC-LR'nin içme suyundan giderilmesi için PAC etkinliğini incelemek üzere gerçekleştirilmiştir. Yalnızca ultrafiltrasyon (UF) ve PAC-UF entegre sistemi ayrıca test edilmiştir. UF için Oluklu Lif filtreler kullanılmıştır. Belirli bir temas süresinin ardından, PAC, hücre içi ve hücre dışı toksinler için ilk konsantrasyonları anlamlı ölçüde azaltmıştır. Yalnızca UF ve PAC-UF entegre sistemiyle yalnızca hücre içi düzeyde toksinler neredeyse tümüyle giderilmiştir
Özet (Çeviri)
Microcystins (MCs) are hepatic potential toxins, produce by some cyanobacteria species as metabolites products. MCs may threaten humans' health by affect their drinking water quality. This study conducted to investigate the efficiency of Pawdered Activated Carbon (PAC) for removing MC-LR from drinking water by applying different doses of PAC. The Ultrafiltration (UF) alone and PAC-UF integrate system were also tested. UF was achieved by use Hollow Fibers filters. The PAC was significantly reduce the initial concentrations for both intracellular and extracellular toxins, after passing certain contact period. UF alone and PAC-UF integrate system were achieve almost completely removal for intracellular only.