Farklı klon ve sıklıklardaki kavak ağaçlandırmalarının ekonomik analizi
Economic analysis of poplar plantations in different clones and spacings
  1. Tez No: 461702
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son zamanlarda sanayi kuruluşlarının odun işleyen dallarının kalın materyale olan ihtiyaçları azalmakta iken, ince materyal talepleri artmaktadır. Dikim sıklığı tüm ağaçlandırmada olduğu gibi kavak yetiştiriciliğinde de, elde edilen materyalin çapını etkileyen önemli bir karardır. Bu çalışmada, İzmit'te farklı klonlarla (I-214, I-45/51, SAMSUN, İZMİT ve 89.M.060) ve değişik sıklıklarda (4,5 m2, 6 m2, 9 m2, 12,0 m2, 16 m2, 25 m2, 36 m2) kurulmuş deneme alanlarının ekonomik analizi yapılmıştır. Ekonomik analiz sonucuna göre, en yüksek İç Karlılık Oranı ve Fayda Maliyet Oranı değerlerine sırasıyla % 24,9, % 26,3, % 29,6, % 26,8, 2,05, 2,26, 2,81, 2,32, 1,62, 1,96, 1,98 bütün dikim sıklıklarında 89.M.060, klonu ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the need for thick wood material in wood industries is on the decrease while the demand for thin material is on the increase. Planting density plays an important role that affects the diameter of the trees in a plantation. In this context, the objective of the study is to analyze the alternative densities in the trial areas established in Izmit with different clones (I-214, I-45/51, SAMSUN, İZMİT and 89.M.060) in a range planting densities (4,5 m2, 6 m2, 9 m2, 12.0 m2, 16 m2, 25 m2, 36 m2) by using internal rate of return and benefit cost ratio. According to economic analysis, 89.M.060 clone showed having highest internal rate of return and benefit – cost ratio respectively % 24,9, % 26,2, % 29,6, % 26,8, 2,05, 2,26, 2,81, 2,32, 1,62, 1,96, 1,98 in all spacing.