Farklı prunus klon ve çöğür anaçlarının bazı kayısı çeşitleriyle uyuşma düzeyi, bitki besin maddeleri alımı ve büyümeye etkileri üzerinde araştırmalar
Effects of different prunus clones and seedling rootstocks on the compatibility, nutrient absorption rate and growth of some apricot cultivars
  1. Tez No: 88121
  2. Yazar: MEHMET BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ PAYDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
oz DOKTORA TEZİ FARKLI Primus KLON ve ÇOGUR ANAÇLARININ BAZI KAYISI ÇEŞİTLERİYLE UYUŞMA DÜZEYİ, BİTKİ BESİN MADDELERİ ALIMI ve BÜYÜMEYE ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Mehmet BAŞ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAHÇE BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Sevgi Paydaş Yıl: 1998, Sayfa: 201 Jüri: Prof. Dr. Sevgi Paydaş Prof. Dr. Ali ÜNAL Doç. Dr. Ali KÜDEN Bu çalışma, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde 1994 - 1998 yılları arasında yürütülmüştür. Araştırmada beş farklı Prunus anacına (Kayısı, Nemaguard, Kayısı Eriği, Myrobalan GF-31 ve Pixy) yedi kayısı çeşidi (Kabaaşı, Aprikoz, Karacabey, Hacıhaliloğlu, Beliana, Rouge du Roussillon ve Joubert Foulon) aşılanarak erken dönemde aşı uyuşma durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Aşılamadan bir, dört ve onaltı ay sonra aşı yerinden alınan örneklerden elde edilen mikroskobik ve makroskobik kesitler incelenmiş ve dokulardaki gelişmeler kaydedilmiştir. Ayrıca bir yıllık aşılı fidanlardan yaprak örnekleri alınarak anaçların mikro ve makro besin maddeleri alımına etkisi belirlenmiştir. Aşı sürgünlerinin boy ve çaplan belirli periyotlarda ölçülerek anaçların büyümeye etkisi tespit edilmiştir. Üzerinde çalışılan 35 kombinasyondan kayısı ve Kayısı Eriği'nin anaç olarak kullanıldığı aşı kombinasyonları (Beliana/Kayısı Eriği hariç) çok iyi uyuşan aşılarolarak belirlenmiştir. Beliana/Kayısı Eriği, Kabaaşı/GF-3 1, Aprikoz/GF-31, Kabaaşı/Nemaguard, Aprikoz/Nemaguard, Karacabey/Nemaguard ve Pixy'nin anaç olarak kullanıldığı tüm kombinasyonlar iyi uyuşan aşıları temsil etmektedir. Joubert Foulon/Nemaguard, Hacıhaliloğlu/GF-3 1 ve Joubert Foulon/GF-31 kombinasyonlarında uyuşmazlık sorunları bulunduğu gözlenmiştir. Hacıhaliloğlu/Nemaguard, Beliana/Nemaguard, Rouge du Roussillon/Nemaguard, Karacabey/GF-31, Beliana/GF-3 1 ve Rouge du Roussillon/GF-3 1 aşılarının ise bazı olumsuzluklar nedeniyle uyuşmazlık sorununun ciddi olduğu belirlenmiştir. Anaçların büyümeye etkileri bakımından en kuvvetli anaçlar sırasıyla kayısı çöğürleri ve Kayısı Eriği klon anacı olmuştur. Bunları Myrobalan GF-31 ve Nemaguard takip etmiştir. Pixy anacı ise önemli oranda bodurluk sağlamıştır. Anaçların makro besin maddelerinden N, P, K, Ca, Mg alımına (1996 yılında K, 1997 yılında N alımına etkisi hariç), mikro elementlerden Fe, Mn, Zn ve Cu alımına (sadece 1996 yılmda Fe alımına etkisi hariç) etkisi istatistiksel olarak önemli farklılıklar göstermiştir. Söz konusu etkinin, anaçların bu maddeleri topraktan kaldırma yeteneğine bağlı olduğu, fakat uyuşmazlıkla ilgisi olmadığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : kayısı anaçları, bitki besin maddeleri, uyuşmazlık, büyüme, kayısı çeşitleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS EFFECTS OF DIFFERENT Prunus CLONES AND SEEDLING ROOTSTOCKS ON THE COMPATIBILITY, NUTRIENT ABSORBTION RATE AND GROWTH OF SOME APRICOT CULTIVARS Mehmet BAŞ DEPARTMENT OF HORTICULTURE INSTITUTE of NATURAL and APPLIED SCIENCES UNIVERSITY of ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Sevgi Paydaş Year: 1998, Pages: 201 Jury: Prof. Dr. Sevgi Paydaş Prof. Dr. Ali ÜNAL Doç. Dr. Ali KÜDEN This study was conducted, at Atatürk Central Horticultural Research Institute between the years of 1994 and 1997, to determine the compatibility status of 2 dried (Kabaaşı, Hacıhaliloğlu) and 5 table apricot cultivars (Aprikoz, Karacabey, Beliana, Rouge du Roussillon, Joubert Foulon) grafted on 2 seedling (apricot and Nemaguard) and 3 clonal Prunus rootstocks (Myrobalan GF-3 1, Kayısı Eriği, and Pixy) at early stage of growth. 1, 4, and 16 months after grafting, longitudinal and transverse sections of graft unions were examined under microscope to observe developments and differentiation in tissues. To determine the effects of rootstocks on nutrient uptake from soil, leaf analysis were carried out on the samples taken from one-year-old plants. Furthermore, the effects of rootstocks on the growth of apricot cultivars were examined periodically by measuring the length and diameter of yearly shoots. IllThe best graft unions were obtained from the combinations of apricot seedling and Kayısı Eriği with all apricot cultivars, except Beliana/Kayısı Eriği. Beliana/Kayısı Eriği, Kabaaşı/GF-31, Aprikoz/GF-31, Kabaaşı/Nemaguard, Aprikoz/Nemaguard, Karacabey/Nemaguard, and all apricot combinations with Pixy gave moderate grafting union. While some incompatibility problems occurred with Joubert Foulon/Nemaguard, Hacıhaliloğlu/GF-3 1 and Joubert Foulon/GF-31 combinations. However Hacıhaliloğlu/Nemaguard, Beliana/Nemaguard, Rouge du Roussillon/Nemaguard, Beliana/GF-3 1, Rouge du Roussillon/GF-31, and Karacabey/GF-3 1 combinations were determined to be fully incompatible. The most vigorous rootstocks were apricot seedlings, Kayısı Eriği, Myrobalan GF-31, and Nemaguard respectively. The effect of Pixy on growth as rootstock was found to be weak. According to the leaf analysis, macro and micro nutrient uptake of rootstocks were found statistically different while no difference determined for potassium, iron uptake in 1996 and nitrogen uptake in 1997. These differences seemed to occur due to uptake ability of rootstocks rather than incompatibility problem. Key Words : apricot rootstocks, plant nutrients, graft incompatibility, growth, apricot cvs. IV