Ergenlik dönemindeki bireylerde saldırganlık davranışları ve algılanan anne baba tutumları
Individuals in adolescence aggressi̇on behavi̇ors and percei̇ved parental atti̇tudes
  1. Tez No: 583803
  2. Yazar: ARZU NİGAR KEKEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERTAN TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, ergenlik dönemindeki bireylerde saldırganlık davranışları ve anne baba tutumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Tekirdağ İli, Saray İlçesine bağlı uygulama yapılan ortaokul kademesi 6-7-8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 149 erkek, 140 kadın olmak üzere 289 öğrenci oluşturmaktadır. Anket uygulamaları 300 öğrenciye yapılmıştır ancak 11 ankette verilen cevaplar güvenilir bulunmadığı için değerlendirmeye alınmamıştır. Verilere 289 kişi üzerinden ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak saldırganlık davranışlarını ölçmek için 1992 yılında Buss ve Perry tarafından hazırlanan ve 2000 yılında Can tarafından Türkçeye uyarlanan saldırganlık ölçeği kullanılmıştır. Anne baba tutumlarını ölçmek için ise 1972 yılında Kuzgun tarafından geliştirilen anne baba tutum ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca demografik değişkenlerin saldırganlık davranışları ve anne baba tutumları üzerindeki etkisinin ele alınması için sosyodemografik veri ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 21 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. İki gruplu karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi, üç ve daha fazla gruplu karşılaştırmalarda ise Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiye korelasyon analizi ile bakılmıştır. Elde edilen bulgulara göre anne baba tutumunun; cinsiyet, yaş, babanın eğitim durumu, annenin eğitim durumu, ailenin genel tavrı ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Anne baba tutumları ile ailenin ekonomik durumu arasında ilişki bulunmamıştır. Saldırganlık davranışının; cinsiyet, yaş, babanın eğitim durumu, annenin eğitim durumu, sınıf düzeyi ve ailenin genel tavrı ile ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Saldırganlık davranışının kardeş sayısı ve ailenin ekonomik gelir durumu arasında ilişkili olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the aggression behaviors and perceived parental attitudes in adolescents. The universe of research consist of secondary school students studying in the 2017-2018 academic year. Survey applications were made to 300 students but the answers given in 11 questionnaires were not considered as reliable. The data were accessed over 289 people. In the examination, to measure aggression behavior An Aggression Scale was developed by Buss and Perry in 1992 and adopted to Turkish by Sibel Can in 2000 is used as data collection. Parenting Attitude Scale which is developed by Kuzgun in 1972 was used to measure perceived parents' attitudes. In addition, sociodemograhic data scale was used to evaluate the effects of demographic variables an aggression behaviors and parental attitudes. The data obtained from the study were analyzed by SPSS 21 package program. The Mann Whitney U Test was used fort he two-group comparisons and the Kruskall-Wallis H Test was used for the three or more group comparisons. The correlation between the variables was examined by correlation analysis. According to findings; parental attitude is related with gender, age, education level of the father, education level of the mother and general attitude of the family. There was no relationship between parental attitudes and family economic status. Aggression behavior is related with sex, age, education level of the father, education level of the mother, class level and general attitude of the family. On the other hand, it was found that aggression behavior was not correlated with the number of siblings and the economic income of the family.