Konuşmacı aşinalığının EEG tabanlı belirlenmesi
EEG based detection of speaker familiarity
- Tez No: 461855
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL KAYIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Adli bilimlerde, organize suç örgütlerine mensup kişilerin birbirleriyle bağlantısının çözülmesi çok büyük önem arz etmektedir. Bir insan grubunun örgütlenerek işlediği düzenli ve organize suçlar, tekil kişilerin işlediği suçlara göre nispeten daha tehlikeli görülmektedir. Bu tip organize suç örgütlerinin bireylerinin belirlenmesi ve hiyerarşik yapısının çözülmesi, örgüt faaliyetlerinin ortaya konabilmesi ve örgüt elemanlarının yakalanabilmesi için ilk adım olarak görülmektedir. Emniyet birimleri tarafından yakalan örgüt üyeleri bağlı oldukları suç topluluğu hakkındaki bilgileri saklı tutma çabasında olabilmektedir. Bu soruna yardımcı bir uygulama olarak önerilen bu yüksek lisans tezinin amacı organize suç örgütlerine mensup kişilerin örgüt içi kişilerle bağlantısının, ilgili örgütte etkin olarak irtibatta bulunduğu kişilerin belirlenebilmesinde alternatif bir yol sunmaktır. İnsanların kişi seslerine olan aşinalığını uzun süreli ve sık birliktelik ile oluştuğunu ortaya koyan çalışmalardan yola çıkılarak bu tez konusu belirlenmiştir. Literatürde öncü bir uygulama olan bu çalışmada altı kişi üzerinden kaydedilen EEG ölçümlerinde kişilerin dinledikleri kişi seslerini tanıyıp tanıyamama durumu ortalama %80,5 ve standart sapması 3,7 olmak üzere belirlenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In forensic sciences, finding the connection between members of a criminal organization is quite an important task. The regular and organized crimes which are committed by a group of people are accepted more dangerous than the crimes which individuals did. Detecting the members and solving the hierarchical structures of these type organizations are accepted as the first step to define the organization and catch the members. The members of these type organizations which was caught by security units could be in an effort to keep the secrets of the organizations. The purpose of this master thesis which is offered as an assistive application to this task is finding whether a connection of a member with another member of an organization is existed. This thesis is presented as an alternative way to assist this task. The studies which shows that the speaker familiarity could be built by a long and closed relationship, led us to choose the thesis topic. As pioneer application in the literature, whether someone could recognize a person from his voice or not, could be detected with the mean accuracy of %80,5 and the standard deviation of 3,7 on EEG recorded from scalp of six subjects.