Exploring the role of task-readiness on spoken performance in the GESE grade 5 exam interms of complexity, accuracy, and lexis
GESE 5. seviye sınavında göreve hazır olmanın sözlü performans üzerindeki rolünü karmaşıklık, doğruluk ve sözcük düzlemi açısından araştırma
  1. Tez No: 788470
  2. Yazar: BAHAR AKSU
  3. Danışmanlar: DR. MARIJE MICHEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Lancaster University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, göreve hazırlık faktörlerinin (Gavin, 2014), yani stratejik planlama ve konu aşinalığının, ikinci dil (L2) değerlendirme koşulları altında konuşma performansı etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Otuz katılımcı, Trinity Koleji GESE 5. Seviye Sınavında iki farklı görevi yerine getirdi: bir konu sunum görevi ve bir karşılıklı konuşma görevi. Katılımcıların performansları doğruluk, karmaşıklık ve sözlük açısından analiz edildi. Önceki çalışmalara benzer şekilde (örn., Genç, 2012, Yuan & Ellis, 2003), stratejik planlama konuşma performansında daha fazla doğruluk sağlamadı. Önceki çalışmaların aksine, planlama ve göreve aşinalık ile ilgili olarak karmaşıklıkta önemli bir artış bulunmadı. Bununla birlikte, planlama ve göreve aşinalık, sözcük dağarcığının daha fazla kullanılmasını sağladı. Spearman'ın sıralar arası fark korelasyonları, görev karmaşıklığı ve görev koşulları arasındaki ilişki doğruluk, karmaşıklık ve sözcük dağarcığını etkiledi. Sonuçların biliş hipotezini desteklediği (Robinson, 2005) ve değerlendirme koşulları altında diyalojik görevlerin yapısı ve ölçümlerinin dikkate alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the effects of task readiness factors (Gavin, 2014), namely strategic planning and topic familiarity, on L2 spoken performance under assessment conditions. Thirty participants performed two different tasks in the Trinity College GESE Grade 5 Exam: a topic presentation task and a conversation task. Their performance was analyzed in terms of accuracy, complexity, and lexis. Similar to previous studies (e.g., Genc, 2012, Yuan & Ellis, 2003), strategic planning did not result in greater accuracy. No significant increase in complexity was found in relation to planning and familiarity in contrast to previous studies. However, planning and familiarity yielded greater use of lexis. Spearman's rank order correlations showed that the interaction of task complexity and conditions affected accuracy, complexity, and lexis. It is concluded that the results support the cognition hypothesis (Robinson, 2005) and the construct and measures of dialogic tasks under assessment conditions need considering.