Kablosuz IEEE 802.15.6 haberleşmesi ile EKG ve solunum takip sistemi
ECG and respiration tracking system with wireless IEEE 802.15.6 communication
  1. Tez No: 461869
  2. Yazar: CEM ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, hem EKG ve hem de solunum sistemi birleştirilerek, kablosuz IEEE 802.15.6 bağlantısı üzerinden aktarmayı üstlenmiştir. Yapılan ölçümler 16 bit çözünürlüğünde ve 500 Hz lik örnekleme hızında olup, bu düzeyde bir veri yükünü kesintisiz olarak bir HUB a aktarma işlevini üstlenmekle bu alanda benzerlerinden daha nitelikli bir çalışma ortaya konulmuştur. Uzaktan hasta takip sistemi tele tıp sisteminin esas öğesidir ve ciddi miktarda ilaç tasarrufu sağlayacağı, aynı zamanda iş yükü kaybını önleyip hastanın yaşam standartlarını yükselteceği düşünülmektedir. Hali hazırda daha temel verilerle (periyodik nabız, hareket, kan şekeri ölçümleri gibi) yapılan uzaktan hasta takibi, bu ve benzeri projelerle artık hastanın normal yaşam alanına yoğun bakım hassasiyetini taşımakta ve hastayı daha iyi ve kaliteli takip imkanı sağlamaktadır. Dolayısıyla sağlık endüstrisinde de yeniden yapılanma ve uzaktan hasta takibi merkezlerinin oluşması gibi yeni uygulamaları gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada EKG ve solunum ölçümlerinde Texas Instruments firmasının AD1292R entegresi bir ARM işlemci ile kontrol edilmiş ve kablosuz haberleşme bağlantısı tamamen TÜBİTAK 112E452 projesi kapsamında oluşturulan IEEE 802.15.6 bağlantısı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar artık bu teknolojinin endüstrileşmeye hazır olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a combined wireless ECG and respiration monitoring system employing IEEE 802.15.6 WBAN standard. As this study aims to transfer measurements acquired in 16 bits resolution at 500 Hz sampling rate to a nearby gateway device with low latency and high reliability, it is more qualified compared to other similar works. Remote patient monitoring system is an essential part of the telemedicine applications; and it is expected to save significant amount of medicine as well as reduction of work load required for patient treatments. Although rare, telemedicine applications that are implemented at the moment with basic health information (heart rate, motion, blood sugar) has already been improving patients' life quality and providing a level of attention that was only available in intensive care units. Therefore, health care industry requires a restructuring and creation of new remote patient tracking centers. In this study, Texas Instruments ADS1292R Analog Frontend chip is used in ECG and respiration acquisition circuit along with a ST Microelectronics STM32 ARM microcontroller. System employs a wireless communication system based on IEEE 802.15.6 standard which is created as part of the TUBITAK 114E452 project. Results show that, system is ready for industrialization as a next step.