Yeni floresent ligandların sentezi, iyon sensör özelliklerinin incelenmesi ve Hg(II) iyonunun spektroflorimetrik tayini
Synthesis of new fluorescent ligands, investigation of ion sensor properties and spectroflorimetric determination of Hg (II)
- Tez No: 461870
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRAÇ OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada dipikolilamin grupları taşıyan yeni floresent Schiff bazları, ilgili amin bileşiğinin ve 1-naftaldehit, 9-antraldehit, fenantren-9-karboksaldehit ve 1-piren-karboksaldehit ile reaksiyonuyla sentezlendi. Ligandın spektroskopik özelliklerine Cu2+, Co2+, Hg2+, Al3+, Cr3+, Fe3+, Pb2+, Ni2+, Cd2+, Zn2+, Mn2+, Ag+, Ba2+, Ca2+, Mg2+, I-, Br-, Cl-, F-, CH3COO-, NO3-, CN-, SO42-, HSO4-, CO32-, HCO3-, PO43-, P2O74-'ın etkisi etanol-su (1:1) ortamında emisyon spektroskopisi kullanılarak araştırıldı. Spektroflorimetrik ölçümlerle ligandların Cd2+, Zn2+,Cu2+ ve Hg2+ iyonları ile oluşturduğu kompleks kararlılık sabitleri ve kompleksleşme stokiyometrisi belirlendi. Fenantren-9-karboksaldehitten türetilen Schiff bazı bileşiği musluk suyu örneklerinde Hg2+ iyonunun basit ve hızlı tayininde analitik ligand olarak kullanıldı. Tayin aralığı 40.0 µg/L-150,00 µg/L olarak belirlendi. Ölçümlerde matriks etkisini gidermek için modifiye bir standart katma yöntemi kullanıldı. Gözlenebilme ve tayin sınırları sırasıyla 13.3 µg/ L ve 40.0 µg/L'dir.
Özet (Çeviri)
In this work, the new fluorescent Schiff bases carrying dipicolylamine groups were synthesized by the reaction of the corresponding amine compound and 1-naphthaldehyde, 9-anthraldehyde, phenanthrene-9-carboxaldehyde and 1-pyrenecarboxaldehyde. The influences of Cu2+, Co2+, Hg2+, Al3+, Cr3+, Fe3+, Pb2+, Ni2+, Cd2+, Zn2+, Mn2+, Ag+, Ba2+, Ca2+, Mg2+, I-, Br-, Cl-, F-, CH3COO-, NO3-, CN-, SO42-, HSO4-, CO32-, HCO3-, PO43-, P2O74- on the spectroscopic properties of the ligands were investigated by means of emission spectrometry in ethanol-water (1:1). The spectrofluorimetric measurements disclosed the complexation stoichiometry and the complex stability constants of the ligands with Cd2+, Zn2+, Cu2+ and Hg2+ ions. The Schiff base derived from phenanthrene-9-carboxaldehyde showed sensitivity for Hg2+ with detection range from 40.0 µg/L to 150.00 µg/L. The compound was used as analytical ligand for the simple and fast determination of Hg2+ ion in tap water samples. A modified standard addition method was used to eliminate the matrix effect. Detection and quantification limits were 13.3 µg/ L and 40.0 µg/L, respectively.