Dipikolilamin grubu taşıyan floresans Schiff bazlarının iyon sensörü özellikleri ve Cu(II) iyonunun tayini için yeni bir spektroflorometrik metotun geliştirilmesi
Ion sensor properties of fluorescent Schiff bases carrying dipicolylamine groups and a new spectrofluorimetric method for determination of Cu(II) ion
- Tez No: 461871
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dipikolilamin gruplarını taşıyan dört floresan Schiff bazı kısmi sulu ortamda iyon sensör özellikleri belirlenmek üzere tasarlandı ve sentezlendi. İlgili amin bileşiği, 1-naftaldehit, 9-antraldehit, fenantren-9-karboksaldehit ve 1-pirenkarboksaldehit gibi aldehit bileşikleri ile yeni Schiff bazlarını sentezlemek için kullanıldı. Birçok metal katyonu ve anyonun ligandların spektroskopik özellikleri üzerine etkisi, spektroflorimetrik yöntemle etanol:su (1:1) ortamında incelendi. Spektroflorimetrik titrasyonlardan, Cd2+, Cu2+, Hg2+ ve Zn2+ iyonlarıyla oluşan komplekslerin stokiyometrisi ve durum kararlılık sabitleri belirlendi. Ligandların anyonlarla etkileşmediği belirlendi. Bununla birlikte, fenantren-9-karboksialdehitten sentezlenen Schiff bazı test edilen metal iyonları arasında Cu2+ için duyarlılık gösterdi. Su örneklerinde Cu2+ iyonunun basit ve hızlı tayini için fenantren bazlı Schiff bazı analitik ligand olarak kullanıldı. Matriks etkisini gidermek için modifiye bir standart ekleme yöntemi kullanıldı. Doğrusal aralığın 0,3 mg/L - 3,8 mg/L arasında olduğu belirlendi. Tespit ve tayin sınırları sırasıyla 0,14 mg/L ve 0,43 mg/L olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Four fluorescent Schiff bases carrying dipicolylamine groups were designed and synthesized to determine their ion sensor properties in partial aqueous solution. The corresponding amine compound and the aldehyde compounds such as 1-naphthaldehyde, 9-anthraldehyde, phenanthrene-9-carboxaldehyde and 1-pyrenecarboxaldehyde were used to prepare the new Schiff bases. The influence of many metal cations and anionson the spectroscopic properties of the ligands was investigated in ethanol-water (1:1) by means of emission spectrometry. From the spectrofluorimetric titrations, the complexation stoichiometry and complex stability constants of the ligands with Cd2+, Zn2+, Cu2+ and Hg2+ ions were determined. The ligands did not interact with the anions. However, the Schiff base derived from phenanthrene-9-carboxaldehyde showed sensitivity for Cu2+ among the tested metal ions. The phenanthrene-based Schiff base was used as analytical ligand for the simple and fast determination of Cu2+ ion in water samples. A modified standard addition method was used to eliminate matrix effect. The linear range was from 0.3 mg/L to 3.8 mg/L. Detection and quantification limits were 0.14 mg/L and 0.43 mg/L, respectively.