Nükleer tıpta kullanılan 60Cu, 61Cu, 62Cu, 64Cu ve 67Cu izotoplarının uyarılma fonksiyonlarının TALYS 1.6 ile incelenmesi
Investigation of excitation functions of 60Cu, 61Cu, 62Cu, 64Cu and 67Cu radioisotopes used in nuclear medicine with TALYS 1.6
  1. Tez No: 461883
  2. Yazar: NİYAZİ BALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALİ YALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bakırın radyofarmasötiklerinde kullanılabilen beş radyoizotopu (60Cu, 61Cu, 62Cu, 64Cu, and 67Cu) vardır. Bu radyoizotoplar, β+, β- ve γ'dan oluşan karışık emisyonlarla, 9,74 dakikadan (62Cu için) 2,58 güne (67Cu için) kadar geniş bir yelpazede yarılanma ömrü ile bozunur ve bu, nükleer tıptaki tanısal ve tedaviye yönelik kullanılan farklı biyomedikal uygulamalar için çeşitli radyofarmasötiklerin tasarımını ve sağlar. Kullanılabilirlik ve üretim maliyeti nedeniyle, radyofarmasötiklerindeki araştırma çabaları, esas olarak, tasarlanan üretkenliğin olasılığını gösteren reaksiyon kesitlerinin hesaplanmasına odaklanmıştır. Bu çalışmada, nükleer tıpta kullanılan 60Cu, 61Cu, 62Cu, 64Cu ve 67Cu radyoizotoplarının üretimini destekleyebilecek nükleer reaksiyon tesir kesitleri 0-50 MeV aralığında geliş enerjisine sahip parçacıklarla TALYS 1.6 kullanılarak hesaplanmış ve deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Copper has five radioisotopes (60Cu, 61Cu, 62Cu, 64Cu, and 67Cu) that can be used in copper radiopharmaceuticals. These radioisotopes decay by mixed emissions of β+, β-, and γ with a wide range of half-lives from 9.74 min (for 62Cu) to 2.58 d (for 67Cu), which enable the design and synthesis of a variety of radiopharmaceuticals for different biomedical applications used in diagnostic and therapeutic nuclear medicine. Due to the availability and production cost, the research efforts in copper radiopharmaceuticals are mainly focused on calculations of reaction cross sections that show the possibility of the intended productivity in this process. In this study, it is aimed to examine the nuclear reaction cross section which may support the production of the radioisotopes 60Cu, 61Cu, 62Cu, 64Cu, and 67Cu by using TALYS 1.6 in the particle incident energy range of 0-50 MeV.