Meyve posalarının biyoenerji kaynağı olarak kullanılabilirliği
Usability of fruit pulps as a source of bioenergy
- Tez No: 461884
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERRUH AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada Biyodizelin üretim maliyetinin düsürülmesi adına son yıllarda dünyada pek çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmaları mikrobiyal hücrelerde biriktirilen yağların biyodizel üretiminde hammadde olarak kullanımları ve kimyasal katalizörlerin yerine mikrobiyal lipazların kullanımları olmak üzere iki önemli başlık altında toplamak mümkündür. Bu amaçla, gerçekleştirilen bu projede meyve posalarından izole edilen fungusların lipit birikimleri belirlenerek. Hücrelerden elde edilen lipitler alkali bir katalizörle transesterifikasyon reaksiyonuna uğratıldıktan sonra olusan yag asidi metil esterleri (biyodizel) Gaz Kromatografi cihazında belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
There are a lot of studies to reduce the costs of biodiesel in the world. Some of the sudies are about using microbial lipids as a raw materials for biodiesel production. The rest of the studies are about microbial lipase usage as a catalyst. The goal of the project is to determine the fungal lipids which can isolated from Fungal lipid exraction from fruit pulp. Fungal biomass was achieved and the exracted lipids were used in biodiesel production. The obtained lipid was transesterified by a base catalyst. The methyl esters were analyzed by using gas chromotography.