adil Yakubov'un romanlarında kadın' (Adalet Menzili, Uluğbey'in Hazinesi, Mukaddes, Köhne Dünya eserlerinde)
  1. Tez No: 462008
  2. Yazar: MURAT ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Adil Yakubov, Türk Dünyası Çağdaş Özbek Edebiyatı için özgün bir isim; toplum için sanat anlayışını benimsemiş, halkın içinden çıkan biri olarak, acıları bizzat yaşamış ve her zaman halkının yanında olmaya çalışmıştır. Özbek halkının çektiği acıları eserlerine yansıtan Adil Yakubov, yapılan haksızlıkları ve ezen-ezilen ilişkisini romanlarında gerçekçi bir şekilde aksettirmiştir. Hazırlanan tezde Adil Yakubov'un romanlarında kadına bakış açısı, aşk, kadın ve aile gibi önemli konular vardır. Yakubov'un bu konuya nasıl, niçin ve ne şekilde yaklaştığı, kadınların karşılaşmış olduğu acıları, sıkıntıları, fedakârlıkları ve ne gibi olaylar yaşadıkları anlatılmaya çalışılmıştır. Adil Yakubov'un romanları aslında içinde yaşadığı topluma; adaletsizliğe, cahilliğe, sömürüye, yobazlığa, geri kalmışlığa, emperyalist güçlere karşı bir başkaldırıdır. Eserlerinde bu olumsuzluklara karşı halkını uyarmış ve çözüm önerileri sunmuştur. Eserlerini daha çok yaşadıklarına dayandıran Yakubov, gerçek tarihten de yararlanmayı çok iyi bir şekilde başarmıştır. Yakubov'un romanlarında anlattığı kadınlar yaşanılan dönemde ve tarihte birçok sıkıntılar çekmişlerdir. Yine de eşlerinin en iyi arkadaşı ve yardımcısı olmuşlardır. Adil Yakubov, romanlarını toplumcu gerçekçilik anlayışına göre kaleme almıştır. Toplumun ortak duygu ve düşüncelerini yansıtması onu Türk dünyasının Cengiz Aytmatov'dan sonra ki ikinci yıldızı yapmıştır. Türk Dünyası Çağdaş Edebiyatının en önemli kalemlerinden biri olan Adil Yakubov'un eserleri büyük ilgi görmüş ve muhtelif zamanlarda defalarca basılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adil Yakubov, who is a unique person for The Turkish World Modern Uzbek Literature, having adopted the idea of art for people's sake, had experienced the pain personally and always tried to take public's side, as one of them. Adil Yakubov, who reflected the sufferings that the Uzbek people felt in his works, mirrored the injustices that was being done and the relation of oppressor-oppressed realistically in his novels. In the prepared thesis, there are important topics such as perspective on woman, love, woman and family in Adil Yakubov's novels. It was tried to tell how, why and in what way Yakubov approached these topics, the sufferings that women were facing, their problems, their self sacrifices and what sort of events they experienced. The novels of Adil Yakubov were rebellions against the imperialist powers, backwardness, bigotry, colonialism, ignorance, injustice, basically to the society that he lived in. In his works, he warned people against those negations and presented solution offers. Yakubov, who based his works to his experiences, succeeded to benefit from the history very well. The women, who Yakubov told in novels suffered a lot in that period and throughout the history. However, they became the best friends and assistants of their husbands. Adil Yakubov wrote his novels according to the idea of socialist realism. Reflecting the common senses and ideas of society has made him the second star of The Turkish World after Cengiz Aytmatov. The works of Adil Yakubov, who became one of the most important writers of The Turkish World Modern Literature