Adil Yakubov'un 'Chin Muhabbat' Ve 'Aytsam Tilim Kuyadi Aytmasam Dilim' adlı tiyatro eserleri üzerine bir inceleme
A study on Adil Yakubov's theatrical works 'Chin Muhabbat' and 'Aytsam Tilim Kuyadi Aytmasam Dilim'
  1. Tez No: 764468
  2. Yazar: DİDEM DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan tiyatro sanatı, izleyicileri hem görsel hem de işitsel anlamda etkisi altına alır. Tiyatronun bu etkisinden faydalanan Sovyet yönetimi, ideal toplumu oluşturmak ister. Eserleri, amaçlarını yansıtan bir araç olarak gören yönetim de tiyatroyu, sosyalizm propagandasını yapmak için kullanır. Çalışmada, Özbek Edebiyatı'nın dönemleri ve Özbek tiyatrosunun gelişimi incelenmiştir. Daha sonra, incelenen iki tiyatro eserlerinin yazarı olan Adil YAKUBOV'un hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak, Chin Muhabbat ve Aytsam Tilim Kuyadı Aytmasam Dilim tiyatro eserlerinin; olay örgüsü, kişi, kişiler arası ilişki durumu, zaman, mekân, tema ve dil üslup bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The art of theater, which is as old as the history of humanity, affects the audience both visually and audibly. Taking advantage of this effect of the theater, the Soviet administration wants to create the ideal society. The administration, which sees the works as a tool that reflects its objectives, also uses the theater to make propaganda for socialism. In the study, the periods of Uzbek literature and the development of Uzbek theater where examined. The, life of Adil Yakubov, who is the author of the two theater works examined, his literary personality and about his works was informed. Lastly, Chin Muhabbat and Aytsam Tilim Kuyadı Aytmasam Dilim theater works; plot, person, interpersonal relationship status, time, place, theme and language were examined in terms of style.