Adil Yakubov'un Uluğbey Hazinesi adlı romanında aktarma meseleri
Problems of translating in novel Uluğbey Hazinesi by Adil Yakubov
- Tez No: 120638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 662
Özet
705 ÖZET“Adil Yakubov'un Uluğbey Hazinesi Adlı Romanında Aktarma Meşeleri”adlı eserin üzerinde, lehçeler arası aktarma sorunları konusu çerçevesinde çalıştık. Tezimizde, metnin transkripsiyonunu yaparak Özbek Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktardık ve şekil bilgisi incelemelerinde bulunduk. Tezimizin GİRİŞ bölümünde, eser ve yazarı, Modern Özbekçe'nin kısa tarihçesi hakkında bilgiler vererek çalışma yöntemi ve aktarma sırasında karşılaştığımız güçlükleri izah ettik. GİRİŞ bölümü hemen ardından İNCELEME kısmında fiil kipleri, sıfat-fiil, zarf- fiil ekleri ve belirli fiillerin istediği isim hal ekleri gibi konular üzerinde durarak aktarma meselelerini bu konu başlıkları altında sınırlandırdık. İNCELEME bölümünde ele alınan aktarma güçlükleri, eklerin ayrı ayrı başlıklar hâlinde gösterilmesi ve örnek cümlelerle desteklenmesi ile tamamlanmaktadır. İNCELEME bölümünden sonra, METNİN TRANSKRİPSİYONU bölümünde Kiril harfleriyle yazılmış eserin Latin harfli transkripsiyonunu, METNİN TÜRKİYE TÜRKÇESİNE AKTARILMASI bölümünde ise Özbek Türkçesinden Türkiye Türkçesine yapılan aktarmayı verdik. Çalışmamızın SONUÇ bölümünde, yaptığımız inceleme çalışmalarının sonucunu çıkararak elde ettiğimiz bilgileri sunduk, incelememizin, Özbek Türkçesiyle yapılacak diğer karşılaştırmalı çalışmalarda, ayrıca dil, edebiyat ve tarih alanlarındaki incelemelere kaynaklık yapabileceğini umut ediyoruz.
Özet (Çeviri)
706 SUMMARY In our thesis“Problems of Translating in novel Uluğbey Hazinesi by Adil Yakubov”, we studied the theme of comparing problems of translating among the Turkic languages. After transcribing thesis, we translated it and studied grammatical problems. The part“ENTRANCE”consists of basic information about the novel, its writer, the short history of modern Uzbekh Turkish and the present Republic of Uzbekhistan. Also, we explained the methods of our work and the problems while translating. Just after the“ENTRANCE”part we studied verb moods, participles and gerundiums and some verbs that need exact cases' affixes at the“STUDY”part. We finished the“STUDY”part by giving examples with the sentences classified by each problematical affix. After the“STUDY”part, we gave the transcribed Latin text, which is written in Cirillic letters at the“TRANSCRIPTION PART”and translated the Uzbekh text into Turkey Turkish at the“TRANSLATING PART”. There are translating problems about the verb moods, participles, and gerundiums and some verbs that need exact cases' affixes from Modern Uzbekh into Turkey Turkish at the part“RESULT”. We hope that this study work will be a source for any researher as the subject of comparing Turkic languages, literature and history in total. «^fliyrtASY.