Authentic leadership and leader-member exchange: The moderating effect of leader emotional expressivity
Otantik liderlik ve lider-üye etkileşimi: Lider duygu dışavurumunun modere edici etkisi
- Tez No: 462024
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Otantik liderlik ve lider-üye etkileşimi teorileri, otantik liderlik ve yüksek kalitedeki lider-üye etkileşimi ile takipçilerin iş sonuçları arasında doğrudan pozitif bir ilişki olduğunu öne sürmektedir. Önceki çalışmalar bu pozitif ilişkiyi doğrulamaktadır. Fakat önceki çalışmalar liderlerin duygu dışavurumunun bu pozitif ilişki üzerine olan etkisini hesaba katmamışlardır. Bu tez, lider duygu dışavurumunun, otantik liderlik, lider-üye etkileşimi, ve takipçilerin iş sonuçları arasındaki ilişki üzerine olan modere edici etkisini açıklayarak liderlik literatürüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Buna göre, ilgili literatür ışığında geliştirilen hipotezleri test etmek amacıyla, İstanbul'da bulunan ve hizmet sektörü içinde yer alan firmaların birinci basamak çalışanlarından ve bu çalışanların amirlerinden anket çalışması yoluyla kantitatif veriler toplanmıştır. Araştırmanın sonuçları, otantik liderlik ve lider-üye etkileşiminin takipçi iş sonuçları üzerine olan pozitif etkilerini doğrularken; aynı zamanda, lider duygu dışavurumunun, otantik liderlik, lider-üye etkileşimi ve takipçi iş sonuçları arasındaki ilişkiyi modere ettiğini göstermiştir. Buna bağlı olarak, bu çalışmanın sonuçları, otantikliği veya lider-üye etkileşimi yüksek liderler için, yüksek lider duygu dışavurum derecesinin, otantik liderlik ve lider-üye etkileşiminin takipçi iş sonuçları üzerine olan olumlu katkılarını zayıflattığını göstermiştir. Diğer yandan, yüksek seviyedeki lider duygu dışavurumu, liderlerin düşük otantiklik ve lider-üye etkileşimi seviyelerini, takipçi iş sonuçlarını yükselterek telafi etmektedir.
Özet (Çeviri)
Authentic leadership theory and leader-member exchange theory suggest that there are positive direct relationships between leader authenticity, high-quality leader-member exchange relationships and follower job outcomes. Previous work corroborates these positive relationships. However, former studies have not considered the effect of the emotional expressions of leaders on these relationships. The present dissertation attempts to contribute to the leadership literature by explaining the moderating effect of leader emotional expressivity on the direct relationship between authentic leadership, leader-member exchange and follower job outcomes. Accordingly, quantitative data, collected via survey administration to front-line employees of service-rendering companies from Istanbul and their immediate supervisors is used to test the hypotheses developed in light of the relevant literature. Results provided corroborative empirical evidence for the moderating effect of leader emotional expressivity on the relationship between authentic leadership, leader-member exchange and follower job outcomes, while confirming the positive direct relationship between authentic leadership, leader-member exchange and follower job outcomes. Accordingly, the findings of this study revealed that the strength of leader emotional expressivity weakened the positive contributions of authentic leadership and leader-member exchange to follower job outcomes for leaders who are highly authentic or who engage in a high level of LMX. On the other hand, higher leader emotional expressivity compensates for the low levels of authenticity and LMX in terms of increasing follower job outcomes.