A socio-cultural perspective on yoga tourism
Yoga turizminin sosyokültürel perspektifi
- Tez No: 462029
- Danışmanlar: PROF. DR. MARIA DOLORES ALVAREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yoga, çok yaygın bir aktivite haline gelmekte, hem de bir turizm şekli olarak popülerleşmektedir. Birçok batılı, yoganın köklerine,yoganın antik zamanda doğduğu yerlere Hindistan'a seyahat etmektedir. Ayrıca, birçok yoga uygulayıcısı dünyanın her bir yanına yoga seyahatlerinde bulunmaktadır. Bu durum Türkiye'de de benzerlik göstermekte, yoga burada da çok bilinen bir aktivite haline gelmiş bulunmaktadır. Türkiye'nin dağlarına, vadilerine ve ormanlarına, hem deyurtdışı destinasyonlara çok sayıda yoga seyahatleri düzenlenmektedir. Yoganın büyüyen popülerliğine rağmen, bu konuda çalışma kıtlığı yaşanmaktadır. Belli varış noktalarına yoga yapmak için giden turistleri nelerin motive ettiği ve bu aktivitelerin bu noktalarda nelere sebep olduğu çok az bilinmektedir. Bu sebeple bu araştırmanın amacı yoga turizmi uygulamalarına ışık tutmaktır. Buçalışma yoga turistlerinin motivasyonlarını, beklentilerini ve yoga turizminin sosyokültürel boyut algısını anlamayı hedeflemekte ve yoga turistlerinin görüşlerine odaklanmaktadır. Bulgular üç tip yoga seyahati olduğunu göstermektedir: (1) yoga odaklı, (2) kültürel turizm odaklı ve (3) sıhhat odaklı. Bu seyahatler, katılımcıların diğerleriyle ve özellikle yerel halkla etkileşimleri dâhil farklı vurgular ve çeşitli tecrübeler içermektedir. Bu çalışma aynı zamanda yoga turistlerinin özellikle yoganın doğduğu destinasyonlar için duyduğu otantiklik gibi bazı sosyokültürel kaygıları da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Yoga has become an increasingly widespread activity, also becoming popular as a form of tourism.Many Westerners travel to the roots of yoga, to destinationsin India where yoga originated in ancient times. In addition, yoga trips to other places around the world are joined by yoga practitioners. This is also the case in Turkey where yoga has become a well-known activity.Several kinds of yoga trips are arranged to mountains, valleys and forests around Turkey, or to destinations abroad. Despite the growing popularity of yoga tourism, there is a dearth of studies on this topic. Little is known about what motivates tourists to travel to a particular destination to practice yoga, and about the impacts that this activity may cause in receiving destinations. Therefore the purpose of this investigation is to bring light on yoga tourism practices. The focus is on the point of view of the yoga tourists, as the research aims to understand the motivations and expectations of theseindividuals and their perceptions concerning socio-cultural aspects of yoga tourism.Thefindings show that there are three types of yoga trips: (1) yoga focused, (2) cultural tourism focused, and (3) wellness focused. These trips show different emphasesand varied experiences, including the way in which the participants interact with others and in particular with the local community. The research also identifies some issues related to the concern of the yoga tourists for socio-cultural aspects such as authenticity, especially in root of yoga destinations.