The influence of item format on Turkish eighth graders' performance on the TIMSS
8. sınıf öğrencilerinin TIMSS başarı seviyelerine madde tipinin etkisi
  1. Tez No: 462036
  2. Yazar: NERİMAN KÜÇÜKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki öğrencilerin TIMSS 2011 matematik testindeki başarılarının madde tipine (çoktan seçmeli ve uzun/kısa cevaplı maddeler) göre nasıl değiştiğini bilişsel (bilgi, uygulama, akıl yürütme) ve içerik (sayılar, cebir, geometri,veri ve olasılık) boyutları ile birlikte incelemiştir. Bunun yanı sıra, madde tipine göre Türkiye'nin diğer katılımcı ülkeler arasındaki başarı sıralamasındaki değişiklik araştırılmıştır. Bu çalışmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Öğrencilerin TIMSS 2011 8. sınıf matematik başarı testi sonuçları kullanılarak öğrencilerin farklı madde tipindeki soruları doğru cevaplama yüzdelerinin ortalamaları hesaplanmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda; öğrencilerin uzun/kısa cevaplı maddelere göre çoktan seçmeli maddelerde belirgin bir şekilde daha başarılı olduğu görülmüştür. Ayrıca, öğrenci başarısının maddelerin bilişsel alan düzeyine göre farklılık gösterdiği ve bilişsel alan düzeyi basitten karmaşığa doğru gittikçe öğrenci başarısının düştüğü saptanmıştır. Öğrencilerin veri ve olasılık konusunda sayılar ve cebir konularına göre daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Ancak bilişsel düzey-madde tipi etkileşimi ile içerik-madde tipi etkileşiminin başarı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Bunun yanı sıra, madde tipine göre ülke sıralamalarının genel sıralama ile benzerlik gösterdiği, Türkiye'nin başarı ortalamasinin uluslararası ortalamanın genellikle altında olduğu ancak başarı ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the influence of item format (multiple choice and constructed response items) on Turkish students' performance on the TIMSS 2011 eighth grade mathematics assessment, together with cognitive (knowing, applying, and reasoning) and content (number, algebra, geometry, and data and chance) domains. In addition, the ranking position changes of Turkey based on different item types were investigated among other participant countries. The study is a descriptive research study. Using the results of the TIMSS 2011 eighth-grade mathematics assessment, students' average percent corrects for each item type were calculated, separately. According to the analyses, Turkish students performed significantly better on multiple-choice items than on constructed response items. Moreover, it was found that the performance of the students was statistically different depending on the cognitive level of the items, and the performances were decreasing from low to high cognitive level of items. It was found that students' performance on data and chance items was significantly higher than their performance on number items as well as on algebra items. However, the interaction effects of item format and cognitive level of items and item format and content domains of items were non-significant. In addition to this, it was observed that, the country rankings based on different item types were significantly similar to the ranking based on overall items, and also the average performance of Turkish students on different item types was generally under international averages, but there was no significant difference between the averages.