Batı Kazakistan'daki Sarmat topluluklarına ait silahlar
Arms of the Sarmat communities in Western Kazakhstan
- Tez No: 462089
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 461
Özet
“Batı Kazakistan'daki Sarmat Topluluklarına Ait Silahlar”konulu bu tez çalışmamızda Sarmat kavimlerinin ortaya çıkışı, yayıldığı coğrafyası ve esas olarak kullandıkları silahları araştırılmıştır. Çalışmamız kapsamında söz konusu kavimlerin ortaya çıktığı coğrafyanın Güney Ural bölgesi olduğunu belirtilerek, kuzeyde Buzluk bölgesinin kuzeyinden, güneyde Kafkas Dağlarının kuzeyine kadar, batıda Kuzey Karadeniz Bölgesindeki Tuna nehrinden, doğuda Aral Gölünün Kuzeyine kadar uzanan geniş coğrafyada yaşamış oldukları arkeolojik veriler üzerinden kanıtlanmıştır. Ayrıca, Batı Kazakistan'daki Sarmat kurganları üzerinde yürütülen araştırmalara değinerek, Sarmat kültürünün dönemsel farklılıkları belirtilmiştir. Tezimizin asıl konusunu oluşturmakta olan Sarmat silahlarını kendi arasında stil kritiği ve teknik özellikleri göz önünde tutularak bir tipolojik dizi içinde değerlendirilmiştir. Her tip içinde yer alan silahları çevre kültür bölgelerde ele geçen silahlar ile karşılaştırmalı bir şekilde inceleme yaparak, silah tiplerinin tarihsel süreci ve yayılım alanı belirtiliştir. Ayrıca, silah tiplerinin işlevine göre, kullanım amacı belirtilerek, dönemlere göre silah endüstrisinin gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Batı Kazakistan, Güney Ural, Sarmat kavimleri, Silah
Özet (Çeviri)
In this thesis on“Arms Of The Sarmat Communities In Western Kazakhstan”, mainly were investigated the emergence of the Sarmat tribes, their geographical spread, and the weapons they used. Within the scope of our study, it was proved through the archaeological data that this tribes lived in the wide geography extending from the north of the Buzluk region to the north, to the north of the Caucasus Mountains in the north, from the Danube river in the North Black Sea Region to the north and to the North of Aral Sea in the east. In addition, the periodic differences of the Sarmat culture are mentioned, referring to the researches carried out on the Sarmat kurghans in Western Kazakhstan. Sarmat weapons, which constitute the main theme of the thesis, have been evaluated in a typological sequence considering the style criticism and technical characteristics among themselves. The history of the weapon types and the area of spread of weapons are given by comparing weapons in each type with weapons found in environmental cultural regions. In addition, according to the function of the weapon types, the purpose of use was specified, and according to the periods, information about the development of the weapons industry was given in our study. Key words : West Kazakhstan, South Ural, Sarmat tribes, Weapon