Birleşme ve devralmalarda yan sınırlamalar
Ancillary restraints in the mergers and acqusitions
- Tez No: 462111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇELEBİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yan sınırlamalar, çoğunlukla rekabeti kısıtlayan anlaşmalardan olup hukuka aykırı kabulü de piyasaya zarar verici niteliktedir. Zira birleşme ve devralmalar bazen yan sınırlamalar olmadan yapıldığında önemini yitirmektedir. Bu sebeple yan sınırlamalar, uygulamada hukuka uygun olduğu kabul edilmeye başlanmış devamında düzenlemelerle de ele alınmıştır. Türkiye'de ise yan sınırlamalara ilişkin yeterli bir düzenleme bulunmamaktadır. Yan sınırlamaların kapsamının ve sınırlarının belirliliği ise rekabetin korunması açısından önemlidir. Yan sınırlamaların belirliliği ile teşebbüsler de birleşme ve devralma işlemlerinde hukuka aykırı anlaşmalar yapmaktan kaçınabileceklerdir. Yan sınırlamalar teoride yeterince üzerinde durulmamış ancak, mehaz AB düzenlemeleri de esas alınarak uygulamada günümüzdeki haline ulaşabilmiştir. Bu çalışmada yan sınırlamaların tarihi gelişimi, hukuki niteliği, unsurları, çeşitleri ve sonuçları üzerinde durulmaktadır. Anahtar Kelimeler : Yan sınırlamalar, birleşme ve devralmalar, rekabeti sınırlayıcı anlaşmalar
Özet (Çeviri)
Ancillary restraints is frequently one of competition restricting agreements in case of accepted as illegal it can damage market. Because mergers and acqusitions sometimes lose its importance without ancillary restraints. Thus, ancillary restraints was accepted legal in practise and then it was regulated. But there are not enough regulation about ancillary restraints in Turkey. At the same time determinacy of ancillary restraints border and scope is important for protect competition. Over comprehend of ancillary restraints, enterprises could abstain from make an illegal agreement in merger and acqusition acts. Hence ancillary restraints was not examined in theory adequately but in practise could reach this level by advancing base on EU regulations. In this study historical improvement, legal characteristic, compenents, types and consequences of ancillary retraints will be emphasised. Key Words : Ancillary restraints, mergers and acqusitions, restrictive agreements