Kapitalist bir mekan üretimi olarak başkent Ankara
Capital city Ankara as a production of capitalist space
- Tez No: 462112
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Mekan olgusu fiziksel olarak kurucu ve toplumsal olarak dönüştürücü bir niteliğe sahiptir. Bu çalışmada öncelikli olarak kapitalist üretim biçiminin bir üretim biçimi olarak özgül niteliği ortaya konulacaktır. Kapitalist üretim biçiminin özgüllüğü üretim biçiminin tanımsal ayrılığı olan ekonomik alan ve siyasal alan üzerinden belirlenir. Bu bağlamda ekonomik ve siyasal alanın formları olarak piyasa ve devlet bu çalışmada mekan üzerinde hareket eden formlar olarak ele alınacaktır. Mekan üzerinde hareket eden ve mekanı dönüştüren toplumsal formlar olarak piyasa ve devlet kapitalist üretim biçiminin içeriğine özgü somut ve soyut mekanlar yaratır. Bu mekanlardan ilki homojenleşmiş ulusal pazar olarak adlandırılabilirken ikincisi siyasal alanın ulus temelinde örgütlenmesi olarak ulus devlettir. Çalışmanın ikinci bölümü kapitalist üretim biçimi ve ulus devlet tartışmasını siyasal alanın merkezi örgütlenmesinin görünür ilk mekanı olan başkent olgusu çerçevesini kapsamaktadır. Çalışmanın son bölümü Türkiye'nin kuruluş dönemi ve yeni bir başkentin üretilmesi tarihsel sürecini geç kapitalistleşme süreci ve buna bağlı olarak çok uluslu bir imparatorluktan ulus devlete geçiş sürecini kapitalist üretim biçiminin toplumsal formlarının aktörleri temelinde izlemeye çalışacaktır. Bu bağlamda öncelikli olarak Ankara'nın başkent olması tarihsel süreci ortaya konulacaktır. Ankara'nın kapitalist bir mekan olarak üretilmesi ve örgütlenmesi öncelikli olarak yeni kurulan ulus devletin üretim biçimi tercihi ile belirlenişi buna bağlı olarak somut ve soyut mekanların ulusal pazar ve ulus devletin örgütlenmesi ile gerçekleşmesi tartışılacaktır. Bu çerçevede Ankara'nın başkent olma sürecinde somut aktörler, kapitalist toplumsal formların (piyasa-devlet) konumu ve kapitalist toplumsal formların somut aktörleri bu geç kapitalistleşen tarihsel Ankara örneği çerçevesinde tartışılacaktır. Anahtar Kelimeler : Kapitalizm , başkentler, Ankara, mekan
Özet (Çeviri)
The space phenomenon is physically constitutive and socially transformative. In this study, firstly, the specific nature of capitalist mode of production as a form of production will be revealed. The specificity of the capitalist mode of production is determined by the economic and political space, which is the descriptive division of the mode of production. In this context, market and state as forms of economic and political field will be considered as forms moving on space in this work. As social forms moving on the space and transforming the space, the market and the state create tangible and abstract spaces specific to the content of the capitalist mode of production. The latter can be called the homogenized national market, while the second is the nation state as the nation-based organization of the political sphere. The second part of the work includes the capitalist mode of production and the framework of the capital city, the first visible place for the central organization of the political arena. The last part of the work will try to trace the historical process of the establishment of Turkey and the creation of a new capital on the basis of the process of late capitalization and thus the transition from a multinational empire to the nation state on the basis of the actors of the social forms of capitalist mode of production. In this context, primarily the historical process of Ankara being the capital city will be revealed. The production and organization of Ankara as a capitalist place is primarily determined by the preference of the form of production of the newly established nation state and accordingly the concrete and abstract spaces will be discussed with the organization of the national market and the nation state. In this framework, concrete actors in the process of being Ankara's capital, the positions of capitalist social forms (market-state) and concrete actors of capitalist social forms will be discussed within the framework of this late capitalistized historical Ankara. Key Words : Capitalism, capitals, Ankara, space