Türk ve Uganda vatandaşlık hukukunda vatandaşlığın kazanılması
The acquisition of citizenship under Turkey's and Uganda's citizenship laws
  1. Tez No: 462121
  2. Yazar: SOPHİA NANYONGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Vatandaşlık, tüm ülkeler tarafından saygı duyulması gereken temel insan haklarından birisidir. Günümüzde vatandaşlık kavramı ve önemi yeterince anlaşılamıyor. 20. yüzyılda vatandaşlık önemsiz ve anlamsız bir kavram haline geliyor. Bu tezde, vatandaşlık kavramının önemi ve anlamı nedir sorusunu cevaplamaya çalışıyoruz. Dünyada iç savaşlar arttı, dolayısıyla pek çok vatansızlar, mülteciler ve göçmenler kendi vatanı dışında ülkelerde yaşamak zorunda bırakılmıştır. Bu tezde vatandaşlık kavramına hem uluslararası bakış, hem de Uganda ve Türkiye'nin bakışı açıklanıyor. Aynı zamanda vatandaşlık kazanılmasının, önemi ve sonuçları üzerinde durulmaktadır. Anahtar Kelimeler : Vatandaşlık, vatandaşlık kazanılması ve sonuçları.
Özet (Çeviri)
Citizenship is a basic human rights that should never be done away with, a right that all states should respect and uphold. The question of what is the meaning and significance of citizenship is one that is not easily answered, but the clear implication is that the world as we know it in the late 20th Century may have made national citizenship less meaningful, significant, and useful as a category within which to understand one's public obligations, both as a citizen and as an employee of the citizenry. In this paper, we explore the question of national citizenship because the world in which we live seems to transcend the boundaries of the nation-state with ever-increasing speed and pervasiveness. With an increase of civil wars many have been left stateless, refugees or immigrants with little or no rights at all in foreign countries all over the world. Ways on how to acquire citizenship, the concept of citizenship defined in light with global view, Uganda and then Turkey is what is examined in this paper. The importance of citizenship, how one can acquire citizenship and, the consquences thereof, are all explained in this paper with a specific view of Türkey and Uganda's Citizenship laws. Key Words : Citizenship, acquisition of citizenship and its consquences