N. V. Gogol'ün 'Petersburg öyküleri'nde Petersburg imgesi
The image of Petersburg in N. V. Gogol's Petersburg tales
- Tez No: 462122
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada Rus yazınını büyük ölçüde etkileyen Petersburg şehrinin genel olarak sanatçılar üzerindeki etkilerini anlamak adına şehrin kurucusu olan Çar I. Petro (1672-1725) ve şehrin kurulduğu dönem hakkında detaylı bilgi verilmiş ardından N. V. Gogol'ün edebi sanatında Petersburg yansımalarına değinilmiştir. İlk olarak 1835 yılında“Arabeskler”derlemesinde yayınlanan“Petersburg Öyküleri”Petersburg'u daha çok şehrin yaşam şekli, soylu kesimin özellikleri üzerinden konu alır. Öykülerin karakterlerini, hayattan kopmuş küçük esnaflar, zanaatkarlar, yoksul sanatçılar ve“küçük insanlar”oluşturur. Petersburg'da yaşayan alt ve üst tabakadan insanlar, bu insanların maddi ve manevi değerleri, yaşam tarzları ile başkentin hayatlarında oynadığı rol“Petersburg Öyküleri”nde anlatılır. Bu çalışmada, Gogol'ün Rus gerçekçiliğinin gelişiminde önemli rol oynayan;“Nevskiy Caddesi”,“Burun”,“Portre”,“Bir Delinin Hatıra Defteri”ve“Kaput”isimli öykülerini içeren“Petersburg Öyküleri”adlı eseri incelenmiştir. Öykülerin incelenmesi aşamasında yöntem olarak kullanılacak olan imge ve şehir imgesi kavramları üzerinde gerekli araştırma yapılarak Gogol'ün“Petersburg Öyküleri”ndeki Petersburg imgesi analiz edilmiştir. Öykülerde Petersburg soyluları, Petersburg sokakları, küçük insan, yozlaşan Petersburg toplumu, sekteye uğrayan bürokratik işleyiş, insanlar arasındaki sınıf farkı ve bir şehrin insan psikolojisine etkileri üzerine imgeler ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Petersburg, N.V. Gogol, şehir imgesi, Petersburg Öyküleri
Özet (Çeviri)
This study deals with the reflections of Petersburg on N.V. Gogol's literary career after a brief introduction to the life of Tsar Peter I (1672-1725), the founder of the city, and the era in which the city was founded with an aim to display the general influence of the city on the artists. Gogol's Petersburg Tales, published initially in 1835 as a part of the author's story collection titled Arabesques, takes its subject from the city itself with respect to the way of living of the people and the characteristics of the nobility. The characters in the tales are picked from among the small retailers, artisans, poor artists and 'the little men'. The high and low class citizens of Petersburg, their material and sentimental values, lifestyles and the role the capital city plays on their lives are dealt with in Petersburg Tales. This study discusses Gogol's famous stories“Nevsky Prespect”,“The Nose”,“The Portrait”,“Diary of a Madman”and“The Overcoat”, which play a significant role on the development of Russian realism, with an eye to the concepts“image”and“city image”to analyse the image of Petersburg in the above stories. This study also brings a new perspective to the image of Petersburg nobles, Petersburg streets, the little men, the degenerating Petersburg society, the malfunctioning bureaucratic process, the class differences between the citizens and the effects of a city on its citizens' psychologies through an analysis of the stories. Key Words : Petersburg, N.V. Gogol, city image, Petersburg Tales,