Codex Cumanicus ve Ermeni harfli Kıpçakçada ekleme yoluyla isim yapımı
Noun formation by means of addition in Codex umanicus and Kipchak Turkic in Armenian script
- Tez No: 462131
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KASAPOĞLU ÇENGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 697
Özet
Bu çalışmada, genel olarak tarihî Kıpçak Türkçesinin (Codex Cumanicus ve Ermeni harfli Kıpçak Türkçesi metinlerinde) isim yapımını sağlayan isimden isim ve fiilden isim yapım ekleriyle türetilmiş isimler incelenmektedir. Çalışmada, giriş bölümü hariç, üç ana bölüm bulunmaktadır: birinci bölümde tarihî Kıpçak Türkçesi olarak değerlendirilen Codex Cumanicus ve Ermeni harfli Kıpçak Türkçesi metinleri tanıtılmakta ve bu eserler üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde söz konusu eserlerde isim türetiminde rol oynayan isimden isim ve fiilden isim yapım eklerinin tarihî gelişimi ve bu ekler ile türetilmiş isimlerin alındıkları kaynak çalışmalardaki anlam ve yer numaraları bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise, ikinci bölümde ele alınan tüm isimler ve yapısı çözümlenemeyen diğer isimler, alfabetik sıralı, tarihî karşılaştırmalı ve etimolojik izahlı olarak incelenmektedir. Çalışmanın sonuç bölümünde, incelenen isimlerdeki işlek eklerin yüzdelik dağılımları ve sadece söz konusu eserlerde görülen ekler hakkında bilgi verilmektedir. Anahtar Kelimeler : Codex Cumanicus, Ermeni Harfli Kıpçak Türkçesi, İsim Yapımı,Yapım ekleri
Özet (Çeviri)
In this study, nouns derived with suffixes that form noun from noun and noun from verb in historical Kipchak Turkish (in the texts of Codex Cumanicus and texts of Kipchak Turkish written with Armenian letters) are examined. The study consists of three main chapters except for the introduction: In the first chapter, Codex Cumanicus, which is considered as historical Kipchak Turkish, and Kipchak Turkish texts with Armenian letters are introduced and works on these texts are given as information. In the second chapter, the historical development of the suffixes that play a role in the derivation of noun from noun and noun from verb forms in the aforementioned texts are examined and the place numbers and meanings of the nouns derived with these suffixes in the sources are indicated. In the third chapter, all nouns that are discussed in the second chapter and other nouns whose structure can not be resolved are examined in terms of alphabetical order, historical comparison and etymological explanations. In the conclusion part of the study, the percentage distributions of the functional suffixes in the examined nouns and the suffixes only seen in the mentioned works are conveyed. Key Words : Codex Cumanicus, Armeno-Kipchak, noun formation, formatives