Cezayir'in Fransa tarafından işgali
Occupation of Algeria by France
- Tez No: 462145
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE ŞIVGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
“Cezayir'in Fransa Tarafından İşgali”ni konu alan bu çalışmada, işgalin sebepleri, işgal sırasındaki ve işgal sonrasındaki uygulamalar esas alınmak üzere, Osmanlı Devleti idaresinde Cezayir, Cezayir'i işgali öncesinde Fransa'nın sömürgeci faaliyetleri ve Cezayir-Avrupa ilişkileri, Cezayir'in işgalinin yakın tarihimize etkileri gibi diğer önemli gelişmelere de yer verilmiştir. Girişte kısaca çalışma konusunun önemi ve tezin amacı hakkında bilgi verilmiştir. Çalışma üç bölüm halinde planlanmış olup, I. Bölüm'de, Osmanlı Devleti İdaresinde Cezayir; Cezayir'in Osmanlı Devleti idaresine geçmesi ve Osmanlı Devleti döneminde Cezayir'in idaresi ve kurumlar ele alınarak incelenmiştir. II. Bölüm'de, Fransa'nın Cezayir'i İşgali ana başlığı altında; Cezayir'in işgali öncesinde Fransa'nın sömürgeci faaliyetleri, Cezayir-Avrupa ilişkileri, Cezayir'in genel görüntüsü, Fransa açısından Cezayir'in önemi ve işgalin sebepleri, Cezayir'i işgal düşüncesinin Fransız Kamuoyuna Yansıması, Fransa'nın Cezayir'i işgali ve işgal sırasındaki ilk uygulamaları üzerinde durulmuştur. III. Bölüm'de ise Fransa'nın Cezayir'i İşgali Sonrasındaki Gelişmeler; işgal sonrasında Osmanlı-Cezayir ilişkileri, Cezayir'de Fransız yönetimine karşı yapılan ayaklanmalar ve Cezayir'in işgalinin yakın tarihimize etkileri ile aktarılmıştır. Anahtar Kelimeler : Fransa, Cezayirin İşgali, Fransız Sömürgeciliği
Özet (Çeviri)
This work, which deals with“occupation of Algeria by France”mainly on the basis of the colonial activities before and during the occupation, also includes the other important developments such as Algeria under the administration of the Ottoman Empire, colonial activities of France before its occupation of Algeria, Europe-Algeria relations and the effects of occupation of Algeria on our recent history. In the beginning, brief information is given about the importance of the study and the aim of the thesis. The study is planned in three chapters; in Chapter I, Algeria under the administration of the Ottoman State and the administrative institutions of Algeria are investigated. Chapter II, under the main title of Algeria's occupation by France, focuses on France's colonial activities before the invasion of Algeria, Algeria-Europe relations, general appearence of Algeria, the importance of Algeria in terms of France and the reasons of the occupation of Algeria and the reflections of the idea of Ageria's occupation on French public and the first applications of occupation. In Chapter III the progressing situations after the French invasion of Algeria, the Ottoman- Algerian relations after the occupation, the riots against the French administration and the effects of the occupation on our recent history. Key Words : France, Occupation Of Algeria, French Colonialism.