Erdemir-Tavlama hattının, DCS uygulama yazılımlarını ve PC'yi kullanarak optimize edilmesi
  1. Tez No: 46217
  2. Yazar: MUSTAFA KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. KEMAL SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren parametrelerden birisi de ürettiği demir- çelik miktarıdır. Demir-çelik endüstrisi aynı zamanda; her tür sanayi gelişmenin ana kaynağı olup stratejik önemi de çok fazladır. Bu nedenlerden ve ülke ekonomisindeki yerinden dolayıdır ki; Ereğli Demir-Çelik Fabrikaları A.Ş (ERDEMİR), gelişen teknolojiye paralel bünyesinde bulundurduğu üniteleri her zaman modernize etme eğiliminde olmuştur. Günümüzün rekabet piyasasında da bu kaçınılmazdır. Soğuk Haddehane-Tavlama Hattı Modernizasyonu bu sebepler neticesinde gündeme gelmiş ve yapılmıştır. Daha sonra bu tez çalışması; modernizasyon projesi kapsamına dahil edilmiştir. Birinci bölümde kısaca ERDEMİR' in kuruluşu, tarihçesi, bünyesinde bulunan üniteleri, ve ülkemiz ekonomosindeki yeri anlatılmış; şimdiye kadar ve bundan sonra planlaklanan yatırımlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde Tavlama Hattı' nın Soğuk Haddehanedeki konumu, fırınların yapısı, tavlama prosesinin metalürjik olarak açıklanması gibi konular anlatılmıştır. Üçüncü bölümde bu hatta kullanılan kontrol ekipmanlar ve bunların tavlama hattına adaptasyonu anlatılmış ve kısaca bu ekipmanlar hakkında teknik bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde DPU (Distributed Processing Unit) üzerinde gerçekleştirilen yeni kontrol felsefeleri ve PCH (PC on Highway) ile yapılan OPTİMİZASYÖN uygulaması anlatılmıştır. Ayrıca verilerin optimizasyonu için kullanılan yöntemlerden de bahsedilmiştir. Beşinci bölümde PCH'de yazılan programlar tek tek anlatılmış ve akış şemaları verilmiştir. Ayrıca elde edilen gerçek değerlerle örnekler sunulmuştur. Altıncı bölümde yapılan tez çalışmasının ERDEMİR' e getirdiği yararlar anlatılmıştır. Ayrıca tüm bu çalışmaların maliyet analizi yapılmıştır. EK' de ise PCH'de gerçekleştirilen programların dökümü verilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY OPTIMIZATION OF ERDEMIR'S BATCH ANNEALING LINE BY USING DCS APPLICATION SOFTWARE AND PC Computers, named the technology of the today's modern age, is growing rapidly and almost everyday presents many new and useful products for the human being. Besides, It is inevitable to use the computer technology to your systems for making competition with other international iron and steel companies. In addition, it is necessary to increase the quality, decrease the energy consumption and reduce the man power deviation for catching the other companies. According to these reasons our company always follows the computer technology. Establishment and Development of ERDEMİR The Ereğli Iron and Steel Works Co., ERDEMİR for short, the largest of Turkey's integrated steel plants, went into operation 1965, in Ereğli. ERDEMTR's philosophy from start has been to adapt the latest technology to keep pace with world standards and increase the production capacity. Continuos research and development studies in several expansion and updating projects. The original yearly design capacity of 470 thousand tons of liquid steel production has been raised to 3.0 million tons. Flat products prodcution capacity has increased from 268 thousand to 2.4 million tons/year during this period. IX