Medeni Usul Hukukunda ihtiyati tedbirlerin uygulanması
Application of preliminary i̇njunction in Civil Procedure Law
- Tez No: 462177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERMENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüz hukuk uygulamasında taraflar arasındaki uyuşmazlıkların çözümlenmesi zaman almaktadır. Taraflar arasındaki uyuşmazlıklar çözümlenene kadar hak kayıplarının önüne geçilmesi gerekir. Gecikmesi hak kaybına yol açabilecek bir halin varlığı halinde, yaşanacak hak kayıpları geçici hukuki korumalarla giderilmeye çalışılır. Geçici hukuki korumaların bir türü de ihtiyati tedbirdir. İhtiyati tedbir, konusu para alacağı dışında olan uyuşmazlıklarda uyuşmazlık konusunu geçici olarak güvence altına alan bir geçici hukuki koruma yolu olup, taraflar arasında yaşanan uyuşmazlıkların çözümü esnasında hak kayıplarının önüne geçmek için düzenlenmiştir. İhtiyati tedbir müessesinin hangi zaman zarfında talep edileceğinin bilinmesi ayrı bir önem taşımaktadır. Aksi takdirde, taraflar arasındaki uyuşmazlıklar esnasında yaşanabilecek hak kayıplarının önüne geçmek daha da zor bir hale gelir. Bu çalışmanın, ilk bölümünde ihtiyati tedbir kavramı ve bu kavramın hukuki niteliğini oluşturan unsurlar incelenmiştir. Diğer bölümlerinde ise ihtiyati tedbir türleri, ihtiyati tedbir kavramının ayırt edici özellikleri ve şartları, hangi alanlarda nasıl uygulandığı ve bu hukuki kavram için başvurulabilecek kanun yolları ihtiyati tedbir müessesesine en son getirilen yeniliklerle incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : İhtiyati tedbir, geçici hukuki korumalar, zarar tehlikesi.
Özet (Çeviri)
In today's law system, resolution of disputes between sides takes considerable amount of time. It is required that losses of right are prevented until the solution of disputes between the parties is reached. If there is a latency that can create losses of right, it is tried to prevent losses of rigths that will be lived with temporary legal protections. Preliminary injunction is a kind of temporary legal protection in disagreements' subjects except outstanding money. They protect temporarily dispute's subject. They are prepared for prevention of losses of right between sides. It is important that people require preliminary injunction in which time. Otherwise, it is difficult to prevent losses of right between sides. In this study's first part, the conception of preliminary injunction and the items that generate legal properties of preliminary injunction are examined. In the other parts of this study, kinds of preliminary injunction, discriminative properties and stipulations of preliminary injunction, in which areas and how it is applied and the applicable civil remedies are observed with innovations that are generated for preliminary injunction foundation. Key Words : Preliminary injunction, temporary legal protections, danger of damage.