Ekonomik kalkınmada tarımın rolü: Burkina Faso örneği
Role of agriculture in economic development: Case of Burki̇na Faso
- Tez No: 462209
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Burkina Faso'nun ekonomik kalkınmasında tarım sektörünün rölü incelenmiştir. Burkina Faso'da ekonomik büyümenin kaynaklarını bir ekonometrik yöntem ile belirlemek, ardından ülkede tarım sektörü ile ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisinin tespiti araştırmanın temel konusudur. Kişi başına düşen GSYİH ve tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinin katma değerlerini içeren 1970-2015 yılları arasındaki yıllık veriler ile Vektörel Otoregresif (VAR) modeli kullanarak Burkina Faso'nun ekonomik kalkınması üzerinde, diğer sektörlerle olan etkileşimlerini de kapsamak üzere, tarım sektörünün etkisi analiz edilmiştir. Burkina Faso'daki tarımın ekonomik kalkınma üzerindeki etkisini ve diğer sektörlerle olan etkileşimlerini analiz etmek için kullanılan VAR modeli, düşük bir nedensel yapı göstermiştir. Tahmin sonucu, % 5 anlamlılık eşiğinde, kişi başı GSYIH ile tarım sektörünün performansı arasında neredeyse hiçbir nedensellik ilişkisi bulunmadığını göstermiştir. Burkina Faso'da tarım sektörünün ekonomik kalkınma üzerinde pozitif yönde etkisinin olmadığını göstermiştir. Tarım dışı sektörlerde ise, bulunan tek nedensel bağlantı, sanayi ile tarım arasında olmuştur. Sonuçlar, tarım sektörü ile hizmetler sektörü arasında tam bağımsızlık olduğu için tarım sektörünün diğer bütün sektörlerin kaynak sektörü rolünü üstlenmeye henüz adapte olmadığını göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Burkina Faso, ekonomik kalkınma, GSYİH, tarımsal sektör, Vektörel Otoregresif (VAR).
Özet (Çeviri)
This study discussed on the agricultural sector impact into Burkina Faso's economic development and its interactions with other sectors using time-series co-integration techniques. We used annual data from 1970-2015 to estimate a Vector Auto regression (VAR) model that includes GDP per capita and added values of agriculture, industry and service sectors. The VAR model used to analyze the impact of agriculture on economic development in Burkina Faso showed a weak causal structure between the different sectors. The result of the estimate indicates that at the significance threshold of 5%, there is practically no causal relationship between GDP per capita and the performances of the agricultural sector. The agricultural sector has no positive impact on the economic development in Burkina Faso. As for non-agricultural sectors, the only causal link is that found between industry and agriculture. The total independence between the agricultural sector and the services sector shows that the agricultural sector has not yet played its role as an upstream sector from other sectors. I.e. the sector that by its expansion can induce the development of other sectors, which subsequently will favor the development of the economy as a whole. Keywords : Agricultural Sector, Burkina Faso, GDP, Economic Development,Vector Auto Regression (VAR)