African relafrican relationships and economic concerns: The role of agriculture in economic development East Africa
Afrika ilişkileri ve ekonomik kaygılar: Doğu Afrika'da ekonomik kalkınmada tarımın rolü
  1. Tez No: 932679
  2. Yazar: SALMA HUSSEIN AHMED SALMA HUSSEIN AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ, PROF. DR. MUSTAFA EMRE CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dış Ticaret (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışma, Doğu Afrika'da Tarım ve ekonomik büyümeye (1980-2020) odaklanmıştır. Amaçları Doğu Afrika'daki ekonomik kalkınmada tarım istihdam oranını tanımlamak (1980-2020), Doğu Afrika'da ekonomik kalkınmada tarım ihracatını bulmak (1980) -2020), Doğu Afrika'daki ekonomik kalkınmada bitkisel üretimin belirlenmesi (1980-2020).Verilerin analizinde ARDL modeli (regresyon analizi) kullanılmıştır.Regresyon analizi, varlığın belirlenmesinde yaygın olarak kullanılan bir araçtır. değişkenler arasındaki ilişkinin tarihsel veriler kullanılarak belirlenmesi Kullanılan basit regresyon fonksiyonu bir bağımlı değişken ve üç bağımsız değişkenden oluşmuştur Bağımlı değişken GSYİH'dir (ekonomik kalkınmanın temsilcisi) ve bağımsız değişkenler istihdam oranı, ihracat ve bitkisel üretimdir Verilerin çalıştırılması ve incelenmesi için kullanılan yazılım Ekonometrik görünüm (E-views) olup, ayrıca verilerin analizinde betimleyici istatistiklerden, verileri temsil etmek amacıyla da grafiklerden yararlanılmıştır. Çalışmada Dünya Bankası, IMF ve SESRIC'in 1980 ile 2020 arasındaki 40 yıllık ikincil verileri kullanılmıştır. Çalışmada tarım ile ekonomik kalkınma arasındaki varlık ilişkisini geliştirmek için üretim fonksiyonu modeli kullanılmıştır. Çalışma, Doğu Afrika'nın tarımı ile gayri safi yurtiçi hasılası arasında pozitif bir ilişki olduğunu buldu; bu, tarımın artması durumunda GSYİH'nın da artacağı anlamına geliyor.
Özet (Çeviri)
The study focused on Agriculture and economic growth in East Africa (1980-2020) Its objectives were To describe the agriculture employment rate in economic development in East Africa (1980-2020, To find out the agriculture export in economic development in East Africa (1980-2020), To identify the crop production in economic development in East Africa (1980-2020). The ARDL model (regression analysis) was utilized in the analysis of the data. Regression analysis is a tool commonly utilized in the determining of the existence of a relationship between variables; using historical data. The simple regression function employed consisted of one dependent variable and three independent variables. The dependent variable is GDP (proxy for economic development), and the independent variables are employment rate, export, and crop production. The software used to run and explore the data was Econometric view (E-views). In addition, descriptive statistics were utilized in the analysis of the data. Graphs were also used in the study to represent the data. The study used secondary data from the World Bank, IMF, and SESRIC in the range 40 years of 1980 to 2020. The study used production function model to develop the existence relationship between agriculture and economic Development. Study found that there is a positive relationship between Agriculture and gross domestic product of East Africa that mean if agriculture increase GDP will also increase.