1979 devrimi sonrası İran'ın Türkiye politikası ve Arap Baharı etkisi: Rekabet ve işbirliği
Iran's Turkey policy after the 1979 revolution and the Arab Spring effect: Competition and cooperation
  1. Tez No: 462220
  2. Yazar: METEHAN DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Türkiye ve İran Ortadoğu'nun en önemli devletleri olarak kabul edilmektedir. İki ülke arasındaki ilişkiler Ortadoğu Bölgesinin tamamını etkileme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle İran'ın Türkiye politikası, bölge dengeleri açısından oldukça önemlidir.“Rekabet”ve“işbirliği”kelimeleri, derin bir tarihi geçmişe sahip olan iki ülke ilişkilerinin bir özeti olarak ifade edilebilir. 17 Aralık 2010 Tunus'ta bir gencin kendini yakması ile başlayan Arap Baharı, Ortadoğu'daki dengelerin önemli bir biçimde değişmesine neden olmuştur. Arap Baharı, Türkiye ile İran arasında 2000'li yıllarda gelişen ilişkilerin önemli darbeler almasına neden olmuştur. Bu doğrultuda İran'ın Türkiye politikasında ciddi değişimler yaşanmıştır. Suriye Krizinin derinleşmesi, Türkiye-İran ilişkilerinde iki ülkenin manevra alanını oldukça sınırlamaktadır. Aralarındaki tüm görüş ayrılıklarına rağmen Arap Baharı ve Suriye Krizi sonucu ortaya çıkan tablo, Türkiye ve İran'ın bölge politikalarında işbirliği yapmasını mümkün ve hatta zorunlu kılmaktadır. Bölgenin geleceği açısından İran'ın son dönemdeki Türkiye politikasının analiz edilmesi faydalı olacaktır. Anahtar Kelimeler : Türkiye, İran, 1979 Devrimi, Arap Baharı
Özet (Çeviri)
Turkey and Iran are considered to be the most important states in the Middle East. Relations between the two countries have the potential to affect the entire Middle East. Therefore, Iran's policy towards Turkey is very important for the regional balance.“Competition”and“cooperation”words can be expressed as a summary of the two countries' relations, which has deep historical past. The Arab Spring, which started with a young man burning himself in Tunisia, has led to a significant change in the regional balance in the Middle East. The Arab Spring has led to major losses in developing relations between Turkey and Iran in the 2000s. In this regard, there have been significant changes in Iran's policy towards Turkey. The deepening of the Syrian Crisis, limits the room for maneuver of the two countries on Turkey-Iran relations. The circumstances that emerged after The Arab Spring and Syrian Crisis, make Turkey-Iran cooperation possible and even necessary despite all the differences of opinion between them. The analysis of Iran's recent policy towards Turkey would be useful to understand the future of the Middle East. Key Words : Turkey, Iran, The 1979 Revolution, The Arab Spring