Sağlık turizm kapsamında termal turizm tüketicilerinin termal turizme yönelik bakış açılarını içeren bir araştırma
A survey involving the perception of thermal tourism consumers towards thermal tourism within the scope of health tourism
  1. Tez No: 462225
  2. Yazar: GAMZE ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, İşletme, Health Care Management, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sağlık turizm kapsamında yer alan termal turizm, doğal bir şekilde sıcaklığa sahip olarak yer üstüne çıkan ve yararlı mineralleri içeren şifalı suların ve şifalı çamur ve buharların bulunduğu yörelerde, o yöreye özgü iklim şartları içerisinde gerçekleşen giderek daha fazla ilgi gösterilen sağlık turizmi alt dalıdır. Tarihsel süreç içerisinde tarım ekonomisinden sanayi ekonomisi daha sonra hizmet ekonomisine geçiş sürecinin yaşandığı bu dönemde hizmet kalitesinin önemi giderek artmaktadır. Hizmet kalitesi tüketici deneyimlerinin doğru bir şeklide anlaşılabilmesi, rekabetçi avantaj kazandırabilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanı amacı Ankara ilindeki Kızılcahamam, Haymana ve Beypazarı ilçelerindeki termal turizm tesislerine gelen tüketicilerin tesislerde sunulan hizmetin kalitesine ilişkin bakış açılarını tespit etmek, sunulan hizmetlerin kalitesini ölçmek ve tüketicilerin algısını ve tercih sebeplerini belirlemektir. Termal turizmden yararlanan tüketicilerin termal turizme yönelik bakış açılarını belirlemek amacıyla yapılan araştırmada, örneklem seçilerek belirlenen 347 hizmet yararlanıcısına anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler analiz edilip yorumlanarak çalışma tamamlanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler frekans, yüzde dağılımları, keşifsel faktör analizi, Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Termal tesislerin hizmet kalitesi boyutları kapsamında tüketicilerin sosyo-demografik özellikleri bazında bakış açıları, tercih etme sebeplerine bakılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre hizmet kalitesi boyutlarıyla sosyo demografik özellikler arasında anlamlı ilişkinin olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler :Sağlık turizmi, Termal turizm, SPA, Hizmet kalitesi,
Özet (Çeviri)
Thermal tourism which is receiving increased attention, is a sub-branch of health tourism, exercised in areas where therapeutic waters that poses a natural level of temperature and which consist of beneficial minerals rise to the surface and where there is the presence of therapeutic mud and steam in accordance with the climate of that region. The significance of service quality is constantly increasing in this period when the transition process from the agricultural economy to the industrial economy and further to the service economy is happening within the historical process. Service quality is of vital importance in the correct understanding of consumer experiences and to provide a competitive edge. The aim of this study is to determine the consumers opinions on the service quality, to measure the quality of service and to specify consumer perceptions and preferences regarding the service provided at the thermal tourism facilities in Kızılcahamam, Haymana and Beypazarı districts of Ankara. At this research carried out to determine the opinions of consumers benefiting from thermal tourism towards thermal tourism, a questionnaire was applied to 347 service users specified by sampling. The study was completed by the analysis and interpretation of the obtained data. The obtained data was assessed and interpreted by utilizing frequency, percentage distribution, heuristic factor analysis, Kolmogorov Smirnoc, Mann Whitney-U and Kruskal Wallis tests. The opinions and preferential reasons of the consumers were examined within the scope of thermal facility sizes and consumers socio-demographical properties. According to the findings obtained from the research a meaningful relationship was seen between the size of service quality and socio-demographical properties. Key Words : Health tourism, Thermal tourism, SPA, Service Quality