Güvenlik perspektifinden ABD'nin Afrika politikası
U.S. African poli̇cy from security perspective
  1. Tez No: 462239
  2. Yazar: MEHMET ALİ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada kavram, algı ve kapsam boyutlarıyla güvenlik anlayışı ve bu anlayıştaki değişim ile Afrika kıtasındaki tehditler ve fırsatlar karşında ABD'nin bunları değerlendirmek ya da bunlardan korunmak için gerçekleştirdiği faliyetler incelenmektedir. Afrika ve ABD arası ilişkilerin başlangıcından itibaren ele alındığı bu çalışmanın esas odağını ve kapsamını Soğuk Savaş sonrası dönemde ABD'nin Afrika'daki çıkarları ve askeri operasyonları arasındaki bağlantılar oluşturmaktadır. Bu sebeple çalışmada mekansal bir sınırlamaya gidilmeyerek çıkarlar, tehditler ve uygulamalar ele alınmıştır. Çalışmada ABD'nin Afrika politikasında izlediği askeri müdahale stratejisinin, pek çok çıkarını koruyan bir güvenlikleştirme stratejisi olduğunu göstermek amaçlanmaktadır. Bu çerçevede de ABD'nin çıkarlarının bulunduğu alanlar ile askeri operasyonlarını gerçekleştirdiği alanların karşılaştırmalı incelemesi yapılmaktadır. Çalışmanın sonucunda ABD'nin askeri operasyonlarının küresel sistemdeki hegemonyası başta olmak üzere enerji, ekonomi ve diğer alanlarda da pek çok avantaj kazandırdığı sonucuna varılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Güvenlik, Dış Politika, ABD, Afrika, AFRICOM
Özet (Çeviri)
In this study, the scope of and changes in the sense of security with its conceptual and perceptional dimensions, and the activities of the US in order to protect from or avail of the threats and opportunities in the African continent will be examined. The links between interests and military operations of the US in Africa constitute the main focus and scope of this study in which the relations between the US and Africa are handled from the beginning. Therefore, interests, threats and implementations are discussed in this study without any territorial restriction. In this study, it is aimed to reveal that the US military intervention strategy in its African policy is a securitization policy which protects many interests. In this context, a comparative examination between the fields that the US has interests and the fields that it makes its military operations is made. In the conclusion, it is argued that the US military operations bring many advantages, notably its hegemony in global system, and in the fields of energy, economy and many others. Key Words : Security, Foreign Policy, U.S.A., Africa, AFRICOM