Örgütlerde düzenlenen rekreasyon etkinliklerinin çalışanların yabancılaşma düzeyleri ile ilişkisi
The relati̇onshi̇p of the recreati̇onal acti̇vi̇ti̇es organi̇zed i̇n organi̇zati̇ons to the level of ali̇enati̇on of employees
- Tez No: 462251
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada rekreasyon etkinliklerinin, çalışanların yabancılaşma düzeyleri üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu temel amaç çerçevesinde çalışmada; cinsiyet, çalışanların medeni durumu, yaşı, öğrenim durumu, hanehalkındaki kişi sayısı, çalışma süresi, çalıştığı sektör, pozisyon durumu gibi demografik değişkenlerin çalışanların yabancılaşma düzeyleri üzerindeki etkileri de ele alınmıştır. Çalışanların örgütsel yabancılaşması konusunun yeni bir çalışma alanı olduğu ve bilhassa da çalışanların yabancılaşma düzeylerini azaltmaya yönelik rekreasyon etkinliklerine ilişkin alternatif sunan çalışmaların bulunmadığı görülmektedir. Bunun yanı sıra araştırmada elde edilen bulgulardan faydalanılarak hem yöneticilerin hem de örgüt sahiplerinin konuyla ilgili aydınlanmalarının sağlanması ve yapılacak çalışmalara temel oluşturacak bir nitelik taşıması bakımından çalışmanın ilgili alana yararlı olabileceği düşünülmektedir. Araştırmada Melvin SEEMAN'ın çalışmaları ana çalışma kabul edilerek, Seeman'ın boyutlarından hareketle hazırlanan ve Tekin (2012) tarafından geliştirilen Yabancılaşma ölçeği ile araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu veri toplamaaracı olarak kullanılmıştır. Bu doğrultuda,; anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 21.0 istatistik paket programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırma rekreasyon etkinliği düzenleyen kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerde çalışanlara yapılmıştır. Araştırma sahası olarak Ankara ili seçilmiş olup toplam 402 çalışan ile anket yapılmıştır. Son olarak da araştırma sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, rekreasyon etkinliklerinin çalışanların yabancılaşma düzeylerini azaltan olumlu bir etki yarattığı görülmüştür. Araştırmada ayrıca çalışanların yabancılaşma düzeyleri cinsiyete, medeni duruma, yaşa, gelire, çalışma süresine, çalışılan sektöre, pozisyon durumuna göre farklılık göstermektedir. Buna ek olarak, çalışanların yabancılaşma düzeyleri hanehalkında kişi sayısına, öğrenim durumuna göre farklılık göstermemektedir. Anahtar Kelimeler :Rekreasyon, Rekreasyon Etkinlikleri, Yabancılaşma,Yabancılaşmanın Alt Boyutları, Örgütsel Yabancılaşma
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of recreational activities on the alienation levels of employees. Within this framework,this study deal with the effects of demographic variables such as gender, marital status, age, educational status, number of household members, term of employment , sector of employment, position status on the level of alienation of employees.It is seen that there is a new field of work on organizational alienation of employees and in particular there is no alternative work on recreational activities aimed at reducing the alienation levels of employees. In addition to this, to provide enlightenment of both managers and organizational owners regarding the subject and to work on a qualitative basis that will constitute the basis for the studies to be carried out.is to be useful in the field.Melvin SEEMAN's work was accepted as the main study, and the alienation scale developed by Tekin (2012) and the personal information form developed by the researcher was used as a data collection tool. The datas obtained from the questionnaires were were statistically analyzed through SPSS 21.0.The research was carried out by the public, private sector, non-governmental organizations and local government officials who organize recreational activities. Ankara province was selected as a research area and a total of 402 employees were surveyed. Finally, the results of the research were evaluated. As a result of the research, recreational activities were concluded to create a positive effect in reducing the alienation levels of employees. The survey also concluded that the level of alienation of employees varied according to sex, marital status, age, gender, term of employment, working sector, position status. In addition, it was concluded that the level of alienation of the employees did not change according to the education level, by the number of people in the household. Keyword : Recreation, Recreation Activities, Alienation, Sub-Dimensions of Alienation, Organizational Alienation.