BDS 701 kilit denetim konularının bağımsız denetçi raporunda bildirilmesi standardı uygulamasına ilişkin denetçi beklentilerinin araştırılması
Research of auditor expectations on the implementation of ISA 701 communicating key audit matters in the independent auditor's report standard
  1. Tez No: 462252
  2. Yazar: MAHMUT CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÇİL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
BDS 701 Kilit Denetim Konularının Bağımsız Denetçi Raporunda Bildirilmesi Standardı yeni bir denetim standardıdır. Türkiye Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından yayımlanan ve 09.03.2017 tarihinde yürürlüğe giren standarda göre, 2017 yılı finansal raporlarının denetim raporlarında Kilit Denetim Konuları bölümüne yer verilecektir. Bu çalışmada Kilit denetim konularının ne olduğu, nasıl belirleneceği ve hangi şekilde bildirileceği açıklanmıştır. Standardın uygulamaya konulması ile standart yapıcıların ulaşmak istediği hedeflerle, denetim raporu kullanıcıları ve akademik çevrelerce standart hakkında dile getirilen endişe ve çekinceler dikkate alınarak bir anket hazırlanmıştır. Anket uygulaması ile denetim standartları ve denetçi raporu konularında bilgisi olan kamu dış denetçilerinin, standartla ilgili hedef ve endişeleri ifade eden görüşlere hangi oranda katılıp katılmadığı araştırılmıştır. Anket verileri SPSS analiz programı ile analiz edilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Sonuçlar katılımcıların, genel olarak standardın uygulamasının olumlu sonuçlar doğurmasını beklediklerini, bununla birlikte az da olsa bazı konularda endişe ve tereddütlerinin olduğunu göstermektedir. Anahtar Kelimeler : BDS 701, Kilit Denetim Konuları, KDK,
Özet (Çeviri)
ISA 701 Communicating Key Audit Matters In The Independent Auditor's Report is a brand new auditing standard. According to the standard entered into force on 09.03.2017 by the Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority of Turkey (KGK), the audit reports on financial statements of the year 2017 will be include a Key Audit Matters (KAM) section.In this study, it is explained what the key audit matters are, how to identify and how to report them. A questionnaire has been prepared by taking into consideration the standard is put into place the goals that the standard setters are trying to achieve and academicians' and auditors report users' drawbacks and the concerns rose about the standard. It was researched whether the public external auditors who have knowledge in the questionnaire application, audit standards and auditor report have participated in the opinions expressing the targets and concerns related to the standard. The questionnaire was analyzed by SPSS analysis program and the consequences were assessed. The results indicate that the participants expect the implementation of the standard to have positive outcomes on the whole, besides they also had some minor concerns and reservations about certain subjects. Key Words : ISA 701, Key Audit Matters, KAM, Critical Audit Matters, CAM,