Örgütlerde iş görenlerin sosyal kaytarma algısı ile işten ayrılma niyetinde örgüt kültürünün aracılık rolü
The intermediate role of organizational culture in the perception of social laughing and the intention to left employment in organizations
  1. Tez No: 741863
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın amacı iş görenlerin sosyal kaytarma davranışlarının işten ayrılma niyetlerinde örgüt kültürünün aracı rolünü belirlemektir. Bu doğrultuda ilk olarak iş görenlerin sosyal kaytarma davranışları ile işten ayrılma niyetleri belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara'da yer alan kamuda ve özel sektörde faaliyet gösteren ve 100 ve daha fazla iş görene sahip örgütlerin iş görenleri oluşturmaktadır. Belirlenen örneklem grubuna toplamda 500 anket formu gönderilmiştir. Gönderilen anket formlarının 480 adedinin geri dönüşü sağlanmıştır. Geri dönüş sağlanan formların eksik ve hatalı olarak doldurulmuş olanları veri setine dâhil edilmemiştir. Toplamda 418 sağlıklı anket formu ile veri seti oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Düzenlenen anket formu dört bölümden oluşmaktadır. Anket formunun ilk bölümünde kişisel bilgi formu, ikinci bölümünde sosyal kaytarma ölçeği, üçüncü bölümünde işten ayrılma niyeti ölçeği, dördüncü bölümde örgütsel kültür ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerine verilen cevaplar SPSS programı ile analizedilmiştir. Örgüt içerisinde yer alan bireylerin işten ayrılma niyetleri sonucunda iş görenler sosyal kaytarma davranışına yöneldikleri görülmektedir. İş görenlerin işten ayrılma niyetleri ile sosyal kaytarma davranışlarında örgüt kültürünün aracı rolünün araştırmada iki değişken arasındaki ilişkide örgüt kültürünün aracı rolü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the mediating role of organizational culture in the intention to leave the job of social loafing behaviors of employees. In this direction, first of all, the social loafing behaviors of the employees and their intention to leave the job were determined. The working group of the research consists of employees of organizations operating in the public and private sectors in Ankara and having 100 or more employees. A total of 500 questionnaires were sent to the determined sample group. 480 of the questionnaire forms sent were returned. Incomplete and incorrectly filled forms of the returned forms were not included in the data set. A data set was created with a total of 418 healthy questionnaires. Questionnaire technique was used as a data collection tool in the research. The prepared questionnaire consists of four parts. Personal information form was used in the first part of the questionnaire, social loafing scale was used in the second part, turnover intention scale was used in the third part, and organizational culture scale was used in the fourth part. The answers to the scales were analyzed with the SPSS program. As a result of the intention to leave the job of the individuals in the organization, it is seen that the employees tend to social loafing behavior. In the research, it was determined that the mediating role of organizational culture in the intentions of employees to leave their jobs and social loafing behaviors was the mediator role of organizational culture in the relationship between the two variables.