İş tatmin düzeyinin meslek tatmin düzeyine etkisinin analizi: Konya ilinde faaliyet gösteren otellerin mutfak departmanında çalışan personel üzerine bir araştırma
Anlysi̇s of affect of work sati̇sfacti̇on level to job sati̇sfacti̇on level research on personnel worki̇ng i̇n ki̇tchen department of hotels operati̇ng i̇n Konya
- Tez No: 462253
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBUKE ELİF CEYHUN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bir otel işletmesinin başarılı olabilmesi çalışanlarının ortaya koyduğu performansa bağlıdır. Çalışanların performansı yaptığı işten yüksek düzeyde tatmin edilmiş olma durumu ile yakından ilişkilidir. Çalışan personelin işinden ve mesleğinden yeteri kadar tatmin olmaması ise çalıştığı işine yansımakta ve işletme verimliliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı; personelin iş tatmin düzeyinin meslek tatmin düzeyi üzerine etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, otel işletmelerinin mutfak departmanında çalışan personelin iş ve meslek tatmin düzeyleri incelenmiştir. Konuya ilişkin literatür taraması yapılmış ve 2016 yılında Konya ilinde faaliyet gösteren üç, dört ve beş yıldızlı toplam 27 otelin mutfak departmanında çalışan 245 personele anket formları uygulanarak veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde,“yüzde”,“frekans”,“bağımsız örneklemler için t testi”,“tek yönlü varyans (Anova) analizi”,“Tukey HSD testi”ve“regresyon”analizleri yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre; beş yıldızlı otellerin mutfak bölümünde çalışan personelin iş ve meslek tatmin düzeylerinin üç ve dört yıldızlı otel çalışanlarına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca personelin iş tatmin düzeyinin meslek tatmin düzeyini anlamlı bir şekilde etkilediği bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Turizm, Otel, Mutfak, Personel, İş Tatmini, Meslek Tatmini
Özet (Çeviri)
The success of a business depends on the performance revealed by the hotel staff. Employees' performance is closely associated with the status of been highly satisfied from his work. Not satisfied enough from work and the profession is reflected in the work of personnel to operate and it affects business productivity negatively. The purpose of this research is to determine effect of work satisfaction level to the job satisfaction level of staff. For this purpose, job and work satisfaction levels of the staff working in department of kitchen of the hotel business were examined. The literature search on the subject is made and data were collected by applying questionnaire to 245 staff working in the hotel's kitchen department in Konya 2016 operating 27 three, four and five star total of. In data analysis, the“percent”,“frequency”,“t-test for independent samples,”“one-way analysis of variance (ANOVA) analysis”,“Tukey HSD test”and“regression”analysis was made. According to research findings; it is determined that work and job satisfaction level of kitchen staffs of 5 star hotels higher than 3 and 4 star hotels' staffs. It was also found that employees' work satisfaction level effects job satisfaction in a meaningful way. Key Words : Tourism, Hotel, Kitchen, Personnel, Job Stisfaction