XVI. yüzyıl Klasik Türk şiirinde sayılar mitolojisi
Mythology of numbers in XVI. century-Classical Turkish poetry
  1. Tez No: 462281
  2. Yazar: MELTEM KIZMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUVAFFAK EFLATUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Kâinata dair oluşum, olay ve durumlara getirilen yorumlarla şekillenen mitoloji, insanlığın ilk tarihinden itibaren inanç ve kültürün oluşumuna önemli ölçüde etki etmiştir. Bünyesinde hem evrenselliği hem de millet ve inanışlara yönelik özgünlüğü barındıran bu anlatı sisteminde, günlük hayatta kullanılan birtakım unsurlar zamanla sembol haline gelmiştir. Simgeden sembole dönüşümün örneklerinden biri de sayılardır. İnanç, algı ve yorumlarla şekillenen bu sayı sembolleri, çok geçmeden kültür ve sanatta da önemli bir unsur olarak kullanılmaya başlanır. Zengin bir kültür birikiminin izlerini taşıyan Klâsik Türk şiirinde de sayıların kullanımı söz konusudur. Bu çalışmada, Klâsik Türk şiiirinde bir unsur olarak mitolojik sayıların kullanımı hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Ancak çalışmanın verimi ve sıhhati açısından konu XVI. yüzyıl divanları ile sınırlandırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Mitoloji, Sembol, Sayılar, Klâsik Türk Şiiri, Divan.
Özet (Çeviri)
Mythology which is taken shape with making comments to formation, events and circumstances about universe, has affected considerably to formation of blief and culture from the early history of humanity. In that expression system, which include both universality and originality intented for nationalities and bliefs, some elements used in daily life, has turned out to be a symbol in the course of time. One of the samples about transformation from sign to symbol is numbers. Number symbols, which are shapen with bliefs, perceptions and interpretations, is soon started to used as an important element in culture and art. Also, in Classical Turkish poetry that has a rich cultur accumulation, it is subject the usage of numbers. In this study, it is intended to inform about the usage of numbers in Classical Turkish literature as a mythological element. Nevertheless subject is bounded with 16th century Divans in terms of the yield and health of the study. Key Words : Mythology, symbol, Classical Turkish poetry, Divan poetry