Bâkî Divanı'nda edebî sanatlar
Literary devices in Baki's Divan
  1. Tez No: 462280
  2. Yazar: BÜLENT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu çalışmada Bâkî Divanı'ndaki söz ve anlama dayanan edebî sanatlar tespit edilerek, tasnife tabi tutulmuştur. Tasnif neticesinde ortaya çıkan edebî malzeme sayısal ve istatiksel verilerle de desteklenerek divandaki edebî sanatların kullanımına yönelik bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Bu sonuçlar vasıtasıyla da şairin bu noktadaki eğilimleri ve tercihleri ortaya konularak, bu alandaki benzer çalışmalar için model teşkil etmesine dikkat edilmiştir. XVI. yüzyıl divan şiirinin önde gelen şairlerinden olan Bâkî'deki edebî sanatların tespiti, tasnifi ve yorumlanması şairin bu noktadaki tercihlerinin daha ayrıntılı olarak ortaya çıkarılmasını sağladığı gibi, ortaya çıkan malzemeden hareketle şairin üslubu ve şiir dünyası hakkında da teferruatlı bilgi edinmemiz açısından önemlidir. Anahtar Kelimeler : Divan şiiri, edebî sanatlar, Bâkî, söz sanatları, anlam sanatları
Özet (Çeviri)
This study identifies and classifies the semantic and lexical literary devices in Baki's Divan. The classification of literary devices in this project has been supported with quantitative and statistical analysis, on which some conclusions regarding the use of literary devices have been presented. Specific attention has been given to the stylistic approaches and preferences of the poet in order to create a model for future studies of a similar nature. Theidentification, classification, and interpretation of the literary devices of Baki, a prominent XVI century Divan poet, is significant in terms of revealing his preferences in depth. Moreover, this study provides significant detailed information about the poet's style and his poetry. Key Words : Divan Poetry, literary devices, lexical devices, semantic devices, literary devices in Baki's Divan