Kronik böbrek hastalarında volum yükünün hastalığın progresyonuna etkisi
The evaluation of volum overload's role in chronic kidney di̇sease progression
- Tez No: 462374
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET CEM KOÇKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Çeşitli nedenlere bağlı gelişen kronik böbrek yetmezliği genellikle son dönem böbrek yetmezliğine ilerler. Altta yatan neden sıklıkla tedavi edilemez. Deneysel çalışmalar kronik böbrek yetmezliğindeki progresyonun büyük ölçüde sekonder faktörler ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu faktörler ise her zaman altta yatan hastalık ile ilişkili değildir. Volum yükü azalmış glomeruler filtrasyon hızına bağlı olarak kronik böbrek yetmezliği hastalarında gelişen bir durumdur ve hipervoleminin kronik böbrek hastalığı progresyonu hızlandırdığını gösteren çalışmaların sayısı giderek artmaktadır. Biz de bu prospektif çalışmada evre 3 ve 4 KBH hastalarında volüm yükü ile KBH progresyonu arasındaki ilişkiyi araştırdık. Çalışmaya Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı'na başvuran, 71 adet evre 3 ve 4 KBH hastası alındı. Hastaların 0.,6. .aydaki BUN , Kreatininin laboratuvar verileri, vücut kitle indeksi (VKİ) ölçümleri ile biyoimpedans yöntemi ile volüm durum ölçümleri yapılarak kaydedildi. Çalışmamızda volüm yükü ile KBH progresyonu arasında ilişki olduğu tespit edildi. Çalışmamızda KBH takibinde volüm yükünün yakından takip edilmesi gerektiği ve bu konuda biyoimpedans yöntemi ile ölçüm yapan cihazların kullanılabileceği ortaya koyulmuştur
Özet (Çeviri)
Variety of Chronic Kidney Disease (CKD) usually progress to End Stage Renal Disease (ESRD). The underlying etiology often cannot be treated. Experimental studies suggest that progression in CKD largely due to secondary factor. These factors are not always related to the underlying disease. Volume overload is a common situation in CKD patients. The number of studies suggesting that volume overload accelerate the progression to ESRD are increasing. In this prospective study we aimed to investigate the relationship between volüme overload and CKD progression in stage 3 and 4 CKD patients. 71 stage 3 and 4 CKD patients who admitted to the Suleyman Demirel University Medical School Nephrology Department were included in the study. The BUN , Creatinine laboratory values at the 0., 6th months , body mass indexes calculations and volume status evaluations by the bioimpedance methode were recorded.In our study we concluded that there is a relationship between volüme overload and CKD progression. In conclusion it is imperative to evaluate the patients volum overload closely and probably by devices which uses bioimpedance technic.