Bilateral ve unilateral damak dudak yarıklı bireylerde farengeal hava yolu morfolojisinin üç boyutlu olarak incelenmesi
Three dimensional evaluation of pharyngeal airway morphology in individuals with unilateral and bilateral left lip and palate
  1. Tez No: 462375
  2. Yazar: MERVE RUMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER GÜNDÜZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı unilateral, bilateral dudak damak yarıklı (DDY) bireylerden oluşan grupların ve kontrol grubunun farengeal havayolu morfolojisinin üç boyutlu bilgisayarlı tomografiler kullanılarak incelenmesidir. Çalışmanın materyali, Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji kliniği arşivinde bulunan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) verilerinden seçilerek oluşturulmuştur. Çalışma grubu herhangi başka bir sendrom veya konjenital anomaliye sahip olmayan 19 unilateral, 17 bilateral DDY'lı hasta kullanılmıştır. Kontrol grubu normal sagittal ve vertikal büyüme paternine sahip herhangi başka bir sendrom veya konjenital anomaliye sahip olmayan 21 hasta içermektedir. Mimics (Version 15, Materialise Medical Co, Leuven, Belgium) ve Dolphin 3D yazılım programı kullanılarak 6 doğrusal, 4 alansal ve 3 hacimsel ölçüm yapılmıştır. Ayrıca bireylerin Konik ışınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT)'lerinden elde edilmiş sefalometrik filmler üzerinden Dolphin 3D yazılım programı kullanılarak 5 açısal, 11 doğrusal ve 1 oransal ölçüm yapılmıştır. Gruplar arasındaki farkların belirlenmesi için One-way ANOVA varyans analizi kullanılmıştır. Bu yöntemin sonuçlarına göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlılık gösteren parametreler için post-hoc Tukey HSD testi uygulanmıştır. Sonuç olarak; unilateral ve bilateral DDY'lı gruplar ve kontrol grubu arasında maksiller ve mandibuler gelişim, dik yön gelişimleri açısından farklılıklar bulunurken, kraniyal kaideye ait parametrelerde farklılığa rastlanmamıştır. Unilateral, bilateral DDY'lı ve kontrol grubu arasında farengeal havayolu parametrelerinin hiçbirinde anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was the comparative evaluation of nasopharyngeal morphology of patients with UCLP, BCLP with a control group with the 3D CT images. The sample of the study was comprised with selecting cone beam computed tomography (CBCT) datas from the achive of Oral Diagnosis and Radiology Department of Dicle University. The study group included 17 patients affected by BCLP and 19 patients affected by UCLP who had no other syndrome or congenital anomaly. The control group included 21 patients with normal sagittal and vertical growth patterns without clefts, other syndromes, or congenital anomalies. Six Linear, four areal and three volumetric measurements were done by using Mimics (Version 15 , Materialise Medical Co., Leuven, Belgium) and Dolphin 3D software programs. In addition, five angular, 11 linear and 1 proportional measurements were made by using Dolphin 3D software program on cephalometric films obtained from CBCT images of individuals. One-way ANOVA analysis of variance was used to determine differences between groups. Post-hoc Tukey HSD test was used for the parameters which were found to be statistically significant between groups according to the results of this method. As a result; there were differences maxillary and mandibular development and vertical growth between unilateral and bilateral CLP groups and control group, but no difference was found in the cranial parameters. There were no significant differences in pharyngeal airway parameters between the unilateral, bilateral CLP and control groups.