Farklı oranlardaki biyoaktif cam ile modifiye edilen rezin esaslı fissür örtücülerin antibakteriyel ve fiziksel özelliklerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative Evaluation of Antibacterial and Physical Characteristics of ResinBased Fissure Sealants Modified With Bioactive Glass In Different Proportions
  1. Tez No: 462379
  2. Yazar: GÖKÇE GARİP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AYKUT YETKİNER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Farklı Oranlardaki Biyoaktif Cam ile Modifiye Edilen Rezin Esaslı Fissür Örtücülerin Antibakteriyel ve Fiziksel Özelliklerinin Karşılaştırmalı Olarak Değerlendirilmesi Günümüzde restoratif materyallerin gelişimine paralel olarak koruyucu diş hekimliğinde önemli yer tutan pit ve fissür örtücülerin birçok farklı tipi üretilmektedir. Diş hekimliğindeki bu gelişmelerden bir tanesi de remineralize edici ve antibakteriyel özelliğe sahip olduğu bildirilen biyoaktif camın (BAC) restoratif materyallere eklenerek kullanılmasıdır. Bu çalışmanın amacı farklı oranlarda BAC eklenen rezin esaslı fissür örtücülerin fiziksel özelliklerinin ve antibakteriyel etkinliklerinin araştırılmasıdır. Çalışmada yüksek, orta ve düşük doldurucu içerikli rezin esaslı fissür örtücülerin her birine ağırlıkça %5, %10 ve %15 oranlarında BAC eklendi. BAC eklenmeyen fissür örtücüler kontrol grubu olarak kullanıldı. Elde edilen yeni materyallerin makaslama bağlanma dayanımı, mikrosertlik, mikrosızıntı ve antibakteriyel etkinlikleri değerlendirildi. Fissür örtücülerin mineye olan makaslama bağlanma dayanımı üniversal test cihazı ile değerlendirildi. Disk şeklinde hazırlanan fissür örtücülerin mikrosertlikleri Vicker's testi ile belirlendi. Mikrosızıntı değerlendirmesinde boya penetrasyon yöntemi kullanıldı. Fissür örtücülerin S. mutans üzerine antibakteriyel etkisi agar difüzyon test yöntemi ile değerlendirildi. Çalışmada uygulanan testler sonucunda fissür örtücüye %5 oranında BAC eklenmesinin fissür örtücününün makaslama bağlanma dayanımını değiştirmediği görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparative Evaluation of Antibacterial and Physical Characteristics of Resin-Based Fissure Sealants Modified With Bioactive Glass In Different Proportions Nowadays many different types of pit and fissure sealants are marketed in preventive dentistry with the development of restorative materials. One of these developments in dentistry is the use of bioactive glass (BAG) which is reported to have remineralization and antibacterial activity added into restorative materials. The aim of this study was to evaluate the antibacterial and physical characteristics of resin-based fissure sealants modified with bioactive glass in different proportions. In this study 5%, 10% and 15% BAG by weight was added to each high, medium and low filler containing resin based fissure sealants. BAG free sealants were used as control group. Shear bond strength, microhardness, microleakage and antibacterial activity of created new materials were evaluated. Shear bond strength to the enamel of fissure sealants was evaluated with universal test machine. Microhardness of the disc-shaped prepared fissure sealants was determined by Vicker's test. Dye penetration method was used in microleakage evaluation. Antibacterial effect of fissure sealants on S. mutans was evaluated by agar diffusion test method. As a result of the tests used in this study it was shown that adding BAG in sealants in 5% proportions did not change shear bond strength (p>0.05).