Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı, monosit/lenfosit oranı ile hastalık şiddeti arasındaki ilişki
Relationship between neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, monocyte/lymphocyte ratio and disease severity in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 968252
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDANUR EKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Uyku, zihinsel ve fiziksel sağlığın sürdürülebilmesi için vazgeçilmez bir fizyolojik süreçtir. Ancak günümüzde artan sıklığıyla dikkat çeken uyku bozuklukları, küresel ölçekte önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu bozuklukların en yaygın nedenlerinden biri olan obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS), uyku sırasında solunumun tekrarlayan duraksamaları ile karakterize olup, hem uyku kalitesini bozmakta hem de sistemik komplikasyonlara zemin hazırlayan kronik inflamatuar süreçleri tetiklemektedir. OUAS'da gelişen inflamasyon; nötrofil, lenfosit, monosit ve trombosit düzeylerinde değişikliklere yol açarak, çeşitli hematolojik oranların biyobelirteç potansiyelini gündeme getirmiştir. Nötrofil/Lenfosit Oranı (NLO), Platelet/Lenfosit Oranı (PLO) ve Monosit/Lenfosit Oranı (MLO) gibi parametreler, hemogramdan kolaylıkla elde edilebilmeleri sayesinde dikkat çekmekte ve hastalık şiddeti ile ilişkileri araştırılmaktadır. Bu çalışma, OUAS tanılı bireylerde bu hematolojik oranların hastalık şiddetiyle ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel prospektif çalışmada toplam 26 basit horlama ve 63 OUAS olgusu incelenmiştir. Polisomnografi uygulanmış, 18 yaş ve üzerindeki bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Hipertiroidi, hematolojik, onkolojik, hepatik, renal hastalık ve nütrisyonel anemi tanısı olanlar ile eş zamanlı laboratuvar verisi bulunmayan olgular dışlanmıştır. Katılımcılardan demografik veriler, hemogram parametreleri (HGB, WBC, PLT, nötrofil, lenfosit, monosit), CRP düzeyleri ve polisomnografi bulguları elde edilmiştir. Apne-Hipopne İndeksi (AHI) ile hastalık şiddeti sınıflandırılmış; katılımcılara SF-36, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS) anketleri uygulanmıştır. Veriler SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiş; gruplar arası karşılaştırmalar ve Receiver Operating Characteristic analizi yapılmıştır. Bulgular: NLO Basit horlama grubunda ortalama 1,86±0,60; OUAS grubunda ortalama 2,74±5,10 düzeylerindeydi ve gruplar arasında farklılık izlenmedi (p=0,179). NLO düzeyleri için yürütülen post-Hoc analiz Ağır OUAS olguları ile Basit Horlama olgular (p=0,017) ve Ağır OUAS olgular ile Hafif OUAS olgular (p=0,026) arasında anlamlı farklılık olduğunu gösterdi. PLO Basit horlama grubunda ortalama 96,98±31,81; OUAS grubunda ortalama 116,24±37,43 düzeylerindeydi ve OUAS grubunda anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı (p=0,017). PLO için yürütülen post-Hoc analiz Ağır OUAS olguları ile Basit Horlama olgular arasında anlamlı farklılık olduğunu gösterdi (p=0,038). MLO Basit horlama grubunda ortalama 0,18±0,06; OUAS grubunda ortalama 0,22±0,08 düzeylerindeydi ve gruplar arasında farklılık izlenmedi (p=0,080). MLO için yürütülen post-Hoc analiz ile Ağır OUAS ve Basit Horlama olgular (p=0,023) ve Hafif OUAS olguları (p=0,016) arasında anlamlı farklılık izlendi. NLO OUAS olgularını doğru tahmin etmede başarı gösteremedi (AUC=0,588; p=0,193). PLO olguları tahmin etmede başarılıydı (AUC=0,653; p=0,015). PLO için kesme değeri 99,97359 belirlendiğinde, OUAS olgularını tespit etmede duyarlılığı %67,2 ve özgüllüğü %65,4 olarak tespit edildi. MLO olguları tahmin etmede başarılı değerlendirildi (AUC=0,620; p=0,049). MLO için kesme değeri 0,2592 belirlendiğinde, OUAS olgularını tespit etmede duyarlığı %28,1 ve özgüllüğü %92,8 olarak belirlendi. Sonuç: NLO, PLO ve MLO düzeylerinin OUAS ve sağlıklı kişileri ayırt etmede ve OUAS olgularının şiddetini öngörmede rol oynayabilir. İlgili parametreler birbiri ile tutarlılık içerisindedir ve birbirlerine karşı belirgin bir üstünlükleri saptanamamıştır. Bu parametrelerin güvenilirliğinin ve bu parametreler üzerinde etkisi olabilecek ek faktörlerin tanımlanması için geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Sleep is an essential physiological process necessary for the maintenance of mental and physical health. However, sleep disorders have increasingly emerged as a significant global public health concern. Among these, obstructive sleep apnea syndrome (OSAS)—characterized by recurrent pauses in respiration during sleep—disrupts sleep quality and triggers chronic inflammatory processes that contribute to systemic complications. Inflammation associated with OSAS can alter neutrophil, lymphocyte, monocyte, and platelet levels, highlighting the potential role of certain hematological ratios as biomarkers. The neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), and monocyte-to-lymphocyte ratio (MLR) are of particular interest due to their ease of calculation from routine blood tests. This study aims to evaluate the relationship between these hematological ratios and disease severity in patients diagnosed with OSAS. Materials and Methods: In this prospective cross-sectional study, a total of 26 simple snoring cases and 63 OSAS patients were examined. Individuals aged 18 years and older who underwent polysomnography were included. Patients with hyperthyroidism, hematologic, oncologic, hepatic, or renal diseases, nutritional anemia, or missing laboratory data were excluded. Demographic information, complete blood count parameters (HGB, WBC, PLT, neutrophils, lymphocytes, monocytes), CRP levels, and polysomnography findings were recorded. Apnea–Hypopnea Index (AHI) was used to categorize disease severity, and participants completed the SF-36, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). Statistical analysis was performed using SPSS 27.0; group comparisons and Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis were conducted. Results: Mean NLR was 1.86±0.60 in the simple snoring group and 2.74±5.10 in the OSAS group, with no significant difference between groups (p=0.179). Post-hoc analysis revealed significant differences between severe OSAS and both simple snoring (p=0.017) and mild OSAS groups (p=0.026). PLR was significantly higher in the OSAS group (116.24±37.43) compared to the simple snoring group (96.98±31.81; p=0.017), and post-hoc analysis showed significant difference between severe OSAS and simple snoring (p=0.038). MLR was 0.18±0.06 in the simple snoring group and 0.22±0.08 in the OSAS group (p=0.080); however, post-hoc analysis showed significant differences between severe OSAS and both simple snoring (p=0.023) and mild OSAS groups (p=0.016). NLR was not a successful predictor for OSAS (AUC=0.588; p=0.193), while PLR (AUC=0.653; p=0.015) and MLR (AUC=0.620; p=0.049) were statistically significant predictors. The cut-off value for PLR was 99.97 (sensitivity: 67.2%, specificity: 65.4%), and for MLR was 0.2592 (sensitivity: 28.1%, specificity: 92.8%). Conclusion: NLR, PLR, and MLR may have a role in distinguishing OSAS patients from healthy individuals and in predicting disease severity. These parameters appear consistent with one another, and no clear superiority was observed among them. Broader studies are needed to validate their reliability and to identify additional influencing factors.