Geriatrik hemodiyaliz hastalarında, hasta bazlı subjektif global değerlendirme (PGSGA) ve mini nutrisyonel değerlendirme (MNA) testleri ile prealbumin ilişkisinin araştırılması
The relationship between patient-based SGA and MNA with prealbumin in geriatric hemodialysis patients
  1. Tez No: 462430
  2. Yazar: MERVE EMELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BENTLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: 65 Yaş ve üzeri yaşlılık olarak kabul edilmekle birlikte temel olarak rezerv biyolojik kapasitenin azalması ile karakterizedir. Yaşlı nufüs tüm dünyada hızla artmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle renal replasman tedavisi gören hastalar arasında yaşlı popülasyondaki artış diğer yaş gruplarına göre çok daha fazladır. Geriatrik popülasyon beslenme yetersizliğine karşı oldukça duyarlı bir gruptur. Yaşlılık döneminde beslenme alışkanlıkları fizyolojik sürecin yanısıra; kronik hastalıklardan, ilaçlardan fiziksel, ruhsal, sosyal belirleyicilerden de etkilenmektedir. Malnutrisyon kronik böbrek hastalığı olan hastalarda sık görülmektedir ve malnutrisyon ile morbidite ve mortalite arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Bu nedenle geriatrik popülasyonda malnutrisyon iyi değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. Tiroksin için taşıyıcı bir protein olan prealbümin çeşitli hasta popülasyonlarında malnütrisyonu değerlendirmekte kullanılmaktadır. Buna yönelik olarak sunulan çalışmamızda takip ve tedavisini yaptığımız geriatrik hemodiyaliz hastalarında hasta bazlı sga ve mna ile prealbumın ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Materyal metod: Çalışmamızda İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Hemodiyaliz Ünitesi ve Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesinde enaz 3 aydır kronik böbrek yetmezliği nedeniyle haftada 3 kez hemodiyalize girmekte olan toplam 225 hastadan 65 yaş üstü ve aktif enfeksiyonu olmayan 49 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, kilo, boy, VKİ, üst orta kol çevresi, baldır çevresi, ödem varlığı, kas kitlesi kaybı ve tam kan, biyokimya, ferrritin, parathormon, prealbumin düzeyleri incelendi. Bu hastalara hasta bazlı sübjektif global analiz ve mini nutrısyonel analiz testleri uygulandı ve skor ortalamaları kaydedildi. Araştırma verilerimizin istatiksel değerlendirilmesinde SPSS For Windows Version 22.0 yazılımı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza 18'i erkek ve 31'i kadın olmak üzere toplam 49 hasta alındı. Kadın ve erkek hastalar arasında vücut kitle indeksi, kol çevresi ve baldır çevresi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (sırasıyla; p=0.446, p=0.565, p=0.939). Çalışmamıza dahil edilen hastaların 20'sinde diyabet mevcuttu. Diyabetik olan ve olmayan hastalar arasında VKİ, kol çevresi, baldır çevresi ve MNA skoru açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (sırasıyla; p=0.257, p=0.641, p=0.745, p=0.547). Diyabeti olan ve olmayan hastalar arasında albümin ve prealbümin açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Hastalar PGSGA skorlarına göre gruplandığında, iyi beslenmiş grupta 13 hasta, orta malnütrisyon grubunda 33 hasta, ağır malnütrisyon grubunda 3 hasta mevcuttu. PGSGA gruplarına göre hastaların VKİ, kol çevresi ve baldır çevresi ortalamaları karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı (sırasıyla; p=0.231, p=0.330 ve p=0.439). Ağır malnütrisyon grubunda albümin, kreatinin ve MCV değerleri diğer gruplarla kıyaslandığında daha düşük saptandı (sırasıyla; p=0.05, p=0.002 ve p=0.013). PGSGA grupları arasında prealbümin değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p=0.850). PGSGA grupları arasında MNA skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlendi; ağır malnütrisyon grubunda MNA skorları daha düşük saptandı (p=0.007). MNA skorları ile VKİ, kol çevresi ve baldır çevresi arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptandı (sırasıyla; p=0.030, r=0.31; p=0.007, r=0.379; p=0.007, r=0.379). MNA ile prealbümin değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir korelasyon saptandı (p=0.045, r=0.287). Sonuç: Kronik böbrek yetmezliğinde hastalarda malnütrisyon taramasında yapılan çalışmalarda SGA'nın nütrisyonel statüyü gösteren iyi bir paremetre olduğuna işaret edilsede bizim çalışmamızda MNA'nın nütrisyonel parametreler ve antropometik ölçümlerle daha iyi bir korelasyon gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is basically characterized by reducing the reserve biological capacity as well as 65 years and over is accepted as senility. The elderly population is growing rapidly all over the World. The increase in the elderly population among patients who undergp renal replacement terapy due to chronic kidney disease is much higher than other age groups. The geriatric population is a very sensitive group to nutritional insufficiency. Besides the physiological process, nutritional habits in old age are also affected by chronic diseases, medicines and physical, mental, social determinants. Malnutrition is common in patients with chronic kidney disease and there is a strong relationship between malnutrition and mobidity and mortality. Therefore malnutrition in the geriatric population should be well assessed and treated. Prealbumin, a carrier protein for thyroxine is used to evaluate malnutrition in various patient populations. In our study for this purpose, we aimed to reveal the relationship between patient-based sga and mna with prealbumin in geriatric hemodialysis patients who we followed up and treated. Material and Method: In our study, Inonu University Turgut Özal Medical Center Hemodialysis Unit and Malatya Training and Research Hospital included 49 patients who were 65 years of age or over without active infection, a total of 225 patients who had hemodialysis three times a week for at least 3 months due to chronic kidney disease. The patients age, height, weight, body mass index, upper arm circumference, calf circumference, edema presence, muscle mass loss and whole blood, biochemistry, ferritin, parathormone, prealbumin levels were examined. These patients were sujected to patient- based sujective global analysis and mini-nutritional analysis tests and score environments were recorded. In our statistical evaluation of our research data, SPSS for Windows version 22.0 software was used. Results: 49 patients (18 males and 31 females) were included in the study. There was no statistically significant difference between male and female patients in terms of body mass index, arm circunference and calf circumference (respectively; p=0.446, p=0.565, p=0.939), diabetes was present in twenty of the patients included in the study. There was no statistically significant difference in albümin and prealbumin levels between diabetic and non-diabetic patients. When patients were grouped according to PGSGA scores, there were 13 patients in the well-fed group, 33 patients in the middle malnutrition group and 3 patients in the severe malnutrition group. There was no significant difference between the groups in terms of body mass index, arm circumference and calf circumference of the patients according to PGSGA groups (respectively; p=0.231, p=0.330, p=0.439). Albümin, creatinin and MCV values in the severe malnutrition group were lower when compared to other groups (respectively; p=0.05, p=0.002, p=0.013). There was no statistically significant difference between PGSGA groups in terms of prealbumin levels (p=0.850). There was a statistically significant difference between groups of PGSGA in terms of MNA scores were lover in the severe malnutrition group(p=0.007). There was a statistically significant positive correlation between MNA scores and body mass index, arm circumference and calf circumference (respectively; p=0.0030, r=0.31; p=0.007, r=0.379; p=0.007, r=0.379). There was a statistically significant positive correlation between MNA and prealbumin levels (p=0.045, r=0.287). Conclusion: Although studies have shown that SGA is a good parameter for nutritional status in patients with chronic kidney disease, it has been found that MNA has a better correlation with nutritional parameters and anthropometric measurements in our study.