Sistemik isotretinoin kullanan akne hastalarında kontakt dermatit gelişim riski
Contact dermatitis risk in acne patients undergoing systemic isotretinoin treatment
- Tez No: 462429
- Danışmanlar: PROF. DR. YELDA KAPICIOGLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Sistemik isotretinoin, 13-cis retinoik asit (13-cRA), şiddetli akne tedavisinde etkili ve güvenli bir tedavidir. Ancak aynı zamanda, azalmış sebum sekresyonu ve epidermal bariyerde bozulma gibi kutanöz yan etkilerin yanında T hücre aktivitesini ve epidermal Langerhans hücrelerinde antijen sunma kapasitesini artırıcı etkilere sahiptir. Epidermal bariyer ve immünolojik durum, hem allerjik hem de irritan kontakt dermatit gelişimi için önemlidir. Bu bilgiler ışığında, çalışmamızda, 13-cRA tedavisi alan akne hastalarındaki sensitizasyon ve irritasyon riskini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Çalışmaya 65 şiddetli ya da dirençli akne hastası dâhil edildi. 13-cRA ile tedavi öncesi ve tedavinin 3. ayının sonunda uygulanan Avrupa standart yama testi değerlendirmelerinde görülen sensitizasyon ve irritasyon reaksiyonları kaydedildi. Bulgular: Yama testi sonuçlarında yeni gelişen sensitizasyon ve irritasyon reaksiyonları tespit edildi. Birinci ve ikinci yama testi sonuçları karşılaştırıldığında; irritasyon oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmazken, ikinci testte saptanan sensitizasyon yüzdesi (%43.1), ilk test sonucuna göre (%27.7) anlamlı bir şekilde yükselme gösterdi (p: 0.002). Sonuç: Bu çalışma, 13-cRA tedavisinden sonra, bazı allerjenlere karşı duyarlılığın arttığını göstermiştir. Bu durum; daha fazla antijen penetrasyonuna sebep olan bozulmuş deri bariyeri ve / veya tedaviye bağlı antijen sunma aktivitesi artan Langerhans hücreleri üzerinden daha belirgin bir immün yanıt gelişmiş olması ile açıklanabilir. Çalışmamızdaki hasta sayısı az olmakla birlikte, 13-cRA'nın duyarlandrıcı etkisi olabileceğinden, 13-cRA tedavisi sırasında artmış kontakt dermatit riski göz önünde bulundurulmalıdır ve bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Systemic isotretinoin, 13-cis retinoic acid (13-cRA) is an effective and safe treatment for severe acne. However, it has some side cutaneous effects such as decreased sebum secretion and disruption of epidermal barrier along with some immunomodulatory effects like enhancing antigen presenting activity of epidermal Langerhans cells (LC) and T-cell activity. Since both epidermal barrier and the immunological status are important for the development of allergic and irritant contact dermatitis, we aimed to show the sensitisation and irritation risks among patients with acne under 13-cRA therapy. Materials and methods: The study consisted of 65 severe to refractory acne patients. European standard patch test series was used to screen the sensitisation and irritation reactions of the patients before and after completion of 3 months of 13-cRA treatment. Results: Patch test results revealed an increase in newly-formed sensitisation and irritation reactions. While no statistical difference was detected in the irritation percents, sensitisation percent was significantly higher (43.1%) in the second patch test when compared to the first test results (27.7%) (p=0.002). Conclusion: This study has revealed that the sensitisation percent for some allergens is higher after the 13-cRA treatment. It can be explained by disrupted barrier function which allows for greater antigen penetration and/or the upregulation of antigen-presenting activity in LC which may cause a more prominent immune reaction. Although a small number of patients, since 13-cRA may have a sensitiser effect, a higher contact dermatitis risk should be considered during the treatment and further studies are needed on the subject.