Askerlerde benlik saygısı düzeyleri ile sigara içme davranışı arasındaki ilişki
Relationship between self-esteem levels and smoking behavior in soldiers
- Tez No: 462434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKUYE AYLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu araştırma askerlerde benlik saygısı düzeyleri ile sigara içme davranışı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla planlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini 2016 yılı Mayıs ayında İnönü Kışlası'ndaki er/erbaşlar oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyip evrenin tamamı olan 283 er/erbaşa ulaşılmak hedeflenmiş ancak 254 kişiye ulaşılmıştır. Veri toplanmasında sosyodemografik özellikleri içeren veri formu, sigara içme tutum ve davranışlarını ölçen sorular ile“Fagerstom Nikotin Bağımlılığı Testi”ve "Benlik Saygısı Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayar ortamında, frekans ve yüzde dağılımı, anova, t testi, korelasyon kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Askerlerin %72.4'ü 20-25 yaş aralığında, %68.1'i lise ve üzerinden mezun, %56.3'ü orta gelir düzeyindedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to determine the relationship between soldiers' self-esteem levels and smoking behavior. Material and Method: The universe of the research was formed by private soldiers and non-coms of İnönü Kışlası in May 2016. The sample is not selected in the survey. It is aimed to reach 283 private soldiers / non-coms, which is the whole of the universe, but it has reached 254 people. Data form containing socio-demographic characteristics, questions that measure smoking attitudes and behaviors,“Fagerstom Nicotine Dependence Test”and“Self-esteem Scale”were used to in data collection. The data obtained from the study were evaluated using computer, frequency and percentage distribution, anova, t test, correlation. Results: 72.4% of the soldiers are in the age range of 20-25, 68.1% are graduated from high school and over, and 56.3% are in the middle income level.