Migren hastalarının ameliyat öncesi yaşam doyumları ile öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between migraine patients's life satisfaction and self- efficacy before surgery
- Tez No: 462435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Araştırma migren hastalarının ameliyat öncesi yaşam doyumları ile öz yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişkisel nitelikte olan bu araştırma Ekim 2015-Şubat 2017 tarihleri arasında, Malatya Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Kliniği'nde yürütüldü. Araştırmanın evrenini, bu klinikte migren ameliyatı olacak olan 162 yetişkin hasta oluşturdu. Örneklemi ise bu hastalar arasından olasılıksız rastlantısal örnekleme yöntemiyle seçilen ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan 138 hasta oluşturdu. Hastaların tanıtıcı özelliklerini belirlemek için Hasta Tanıtım Formu, yaşam doyumlarını belirlemek için Yaşam Doyumu Ölçeği, öz yeterliliklerini belirlemek amacıyla da Genel Öz Yeterlilik Ölçeği kullanıldı. Veriler ameliyattan bir gün önce yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmacı tarafından toplandı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, sayı, yüzdelik, veri özelliklerine göre Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Spearman Correlation, Cronbach's Alpha, Shapiro Wilk-Normal Dağılım testleri kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaşam doyumları (19.62±7.39) ile öz yeterlilikleri (26.56±7.28) arasında pozitif yönlü, orta düzeyde güçlü bir ilişki olduğu ve bu durumun istatistiksel açıdan önemli olduğu belirlendi (r=0.525) (p 0.05). Çalışan ve geliri giderinden fazla olan hastaların ameliyat öncesi yaşam doyumlarının daha yüksek olduğu bulundu (p 0.05). Sonuç: Bu araştırmanın sonucunda; migren hastalarının ameliyat öncesi dönemde yaşam doyumu ve öz yeterliliklerinin orta düzeyde olduğu ve aralarındaki ilişkinin pozitif yönlü olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted with the aim of determining the relationship between migraine patients's life satisfaction and self- efficacy before surgery. Material and Method: This descriptive and correlational study was carried out at the Plastic Surgery Clinic of Malatya State Hospital between October 2015 and February 2017. The population of the study consisted of 162 adult patients who will have migraine surgery at this clinic. The sample consisted of 138 patients compatible with research criteria who were selected with the method of non-probability random sampling. Patient Information Form was used to collect descriptive characteristics of the patients, the Life Satisfaction Scale was used to determine their life satisfaction levels, and the General Self-Efficacy Scale was used to determine their self-efficacy. The data were collected by the researcher with the method of face to face interview a day before the operation. In statistical analyses of the data, in addition to tests of mean, standard deviation, number and percentage, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis Variance Analysis, Spearman Correlation, Cronbach's Alpha and Shapiro Wilk-Normal Distribution test were used based on the characteristics of the data. Findings: It was found that there was a positive and moderate strong relationship between life satisfaction (19.62±7.39) and self-efficacy (26.56±7.28) of the patients participating in the study and this statistically significant (p 0.05). It was observed that the life satisfaction of patients who were employed and had more income than their expenditure was higher (p 0.05). Conclusion: As a result of this study it was determined that the life satisfaction and self-efficacy of the migraine patients were moderate in the preoperative period and there was a positive relationship between them.