Kalsiyum silikat esaslı simanların farklı koşullardaki fiziksel özelliklerinin mikro bilgisayarlı tomografi ile karşılaştırılması
Comparing the physical properties of calcium silicate based cements with micro computed tomography in different conditions
- Tez No: 462440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ŞİMŞEK, PROF. DR. HALE ARI AYDINBELGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada, mikrobilgisayarlı tomografi (Mikro-BT) analizi ile kök ucu dolgu maddesi olarak kullanılan kalsiyum silikat simanların fiziksel özelliklerine kan, asidik ve alkali solüsyonların etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Seksen dört tek kök köklü dişin temizlenmesi, şekillendirilmesi ve dolumu aynı yöntem kullanılarak yapıldı. Kök ucunun uzaklaştırılmasından sonra 3 mm derinliğinde kök ucu kaviteleri ultrasonik olarak açıldı. Örnekler rastgele 4 deney grubuna ayrıldı (n = 21). ProRoot MTA, Angelus MTA, Bioaggregate ve Biodentine simanları hazırlanıp, bekletilmeden kök ucu kavitesine yerleştirildi ve Mikro-BT kullanarak analizi yapıldı. Deney grupları 4 gün boyunca asidik pH (4.4), alkali pH (10.4) ve kan ihtiva eden ortamlara maruz bırakıldı. Dört gün sonra örnekler hacim, yoğunluk ve porozite değişimlerini değerlendirmek için ikinci kez Mikro-BT ile tarandı. Bulgular: İstatistiksel analiz asidik pH'ya maruz bırakılan tüm materyallerde önemli miktarda hacim değişimi olduğunu gösterdi (p < 0.001); en çok hacim değişikliği Biodentine'de görüldü. En çok yoğunluk değişimi yüzdesi asidik pH'ya maruz bırakılan Biodentine grubunda görüldü. Asidik pH'ya maruz kalan Angelus MTA en az hacim ve yoğunluk değişimi gösterdi. Angelus MTA ve ProRoot MTA ile kıyaslandığında Biodentine asidik ortamda önemli miktarda daha az porozite değişimi oluştuğu görüldü. Alkali ve kanlı ortamda porozite değişimi bakımından herhangi bir fark görülmedi. Sonuçlar: Asidik pH'ya maruz bırakıldıktan sonra dört malzemenin fiziksel özelliklerinde önemli değişiklikler görüldü; kanlı ortama ve alkali pH'ya maruz bırakılan materyallerin yapılarında daha az değişiklik oluştu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effects of blood, acidic and alkali solutions on physical properties of calcium silicate cements which are used as root-end filling materials by using microcomputed tomography (Micro-CT) analysis. Material and method: Eighty-four single-rooted teeth were cleaned, shaped, and obturated in the same manner. After root-end resection, 3 mm deep root-end cavities were ultrasonically prepared. The samples were randomly divided into four test groups (n = 21). ProRoot MTA, Angelus MTA, Bioaggregate, and Biodentine were prepared, applied to the root-end cavities immediately and analysed with Micro-CT. The test groups exposed for four days to environments containing acidic pH (4.4), alkali pH (10.4), and blood. After four days the samples were scanned with Micro-CT second time to assess the volume, density, and porosity changes of the materials. Results: The statistical analysis revealed that volume changes had significant differences found for all cements exposed to acidic pH (p < 0.001); Biodentine had the highest amount of volume loss. Biodentine also showed the highest percentage of density change after treatment with acidic pH. Angelus MTA showed the lowest percentages of volume and density changes after treatment with acidic pH. Significantly less change in porosity due to acidic pH was observed in Biodentine compared with Angelus MTA and ProRoot MTA. There was no difference between the porosity changes resulting from alkali and blood exposure. Conclusion: The physical properties of all four materials showed respectable changes after exposed to acidic pH, while fewer changes occurred to the structures of materials treated with blood and alkali pH.