Akut apandisit bulgularının dual enerji bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
DUAL energy computed tomography findings of acute appendicitis
  1. Tez No: 462467
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ TOPEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RUHİ ONUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Abdominal radyolojide dual-enerji bilgisayarlı tomografinin (DEBT) artan kullanım alanına rağmen, akut apandisit (AA) tanısındaki yerine ilişkin yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada akut apandisit tanısında DEBT bulgularının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Radyolojik olarak akut apandisit tanısı alan ardışık 30 hasta ile (14 erkek, 16 kadın) apendiksi normal olan 30 hastanın (14 erkek, 16 kadın) DEBT görüntüleri çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Apendiksin maksimum çapı; 80 kVp, 140 kVp, sanal kontrastsız, iyot haritası ve mikst görüntüler ile 40-100 keV enerji düzeylerinde her 10 keV aralığında oluşturulan sanal monokromatik görüntülerdeki dansite ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Despite the gradual increase of utilization dual-energy computed tomography (DECT) in the field of abdominal radiology, solid studies of acute appendicitis (AA) regarding this imaging technique have yet to be done. We hereby aimed to assess the utility of DECT in the diagnosis of AA. The DECT scans of consecutive 30 patients (14 male, 16 female) with AA and 30 consecutive patients (14 male, 16 female) with normal appendix vermiformis (AV) were recruited to this study. The maximum diameter of AV as well as the density of most compressed and inflamed site of AV at 80 kVp, 140 kVp, virtual non-contrast (VNC), iodine overlay, mixed, and monoenergetic (40,50,60,70,80,90,100,190 keV) images were quantified.