Konya bölgesinde yetiştirilen akvaryum balıklarından, lepistes (Poecilia reticulata) ve japon balıklarında (Carassius auratus) patolojik ve parazitolojik incelemeler
Pathological and Parasitological Investigations on Guppy (Poecilia Reticulata) and Japanese fish (Carassius Auratus) from Aquarium Fish in Konya
  1. Tez No: 462519
  2. Yazar: GÜL KEREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Konya bölgesinde satışa sunulan akvaryum balıklarından Japon ve Lepistes türlerindeki iç ve dış parazit varlığının ortaya konulması ve patolojik bulgularının incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla farklı 5 akvaryum balığı işletmesinden alınan 50 adet Japon balığı (Carassius Auratus) ve 50 adet Lepistes balığı (Poecilia Reticulata) olmak üzere 100 adet balık kullanıldı. Natif yöntemle yapılan parazitolojik incelemeler sonucunda; 42 adet (%84) Japon balığında ve 16 adet (%32) Lepisteste olmak üzere 58 balıkta ekto parazit enfestasyonu bulunmuştur. Histopatolojik incelemelerle parazitli balık sayısı 63 olarak belirlenmiştir. Japon balıklarından 20 tanesinde, birden fazla ektoparazit türü tespit edilmiştir. Natif ve histopatolojik incelemeler sonucunda Japon balıklarından 32 tanesinde (%64) Gyrodactylus sp., 21 tanesi (% 42) Chilodonella sp., 9 tanesi (% 18) Costia sp., 7'şer tanesinde (% 14) de Trichodina sp. ve Dactylogyrus sp. saptandı. Lepistes balıklarında ise, 34 tanesinde (%68) ekto parazit tespit edilemezken, 6 tanesinde (%12) Trichodina sp., 5 tanesinde (%10) Gyrodactylus sp., 3 tanesinde (% 6) Chilodonella sp., birer tanesinde (% 2) Costia sp. ve Dactylogyrus sp. belirlendi. Histopatolojik incelemelerde 16 adet (%32) Japon ve 3 adet (%6) Lepisteste olmak üzere 19 adet balıkta endoparazit bulunmuştur. Japon balıklarında 1 tanesi karın boşluğunda ve 13 tanesi bağırsak lümenlerinde olmak üzere toplam 14 adet nematod kesiti ve yumurtası ile bağırsak epitellerinde 2 adet Eimeria sp gelişim formlarına rastlandı. Lepisteslerde ise 2 adet nematod ve 1 adet Eimeria sp. belirlendi. Parazitlere bağlı histopatolojik değişikler en fazla solungaçlarda görülmüş olup, epitellerde dejenerasyon, deskuamasyon ve disorganizasyon belirgindi. Parazitlerin yoğun olduğu balıklarda dalakta hemosideroz ve böbreklerde melanomakrofajlarda artışa rastlandı. Sonuç olarak; iki balık türünden elde edilen veriler birlikte değerlendirildiğinde en çok rastlanan ektoparazitler Gyrodactylus sp. (%40), daha sonra Chilodonella sp. (%26), Trichodina sp. (%14), Costia sp. (%11) ve Dactylogyrus sp. (%9) şeklinde sıralandığı, aynı akvaryumda yaşasalar bile Japon balıklarında Lepistes balıklarına oranla daha fazla parazit görüldüğü belirlendi. Ayrıca parazitolojik ve histopatolojik incelemeler sonucunda parazitle enfekte (ekto + endoparazit) balık oranı % 63 olarak bulunmuş ve bu oran yüksek ve dikkat çekici olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the presence of internal and external parasites of guppies and goldfish in the aquarium shop in Konya region and examine the pathological findings. For this purpose, 50 Japanase fish (Carassius auratus) and 50 Guppy fish (Poecilia reticulata) collected from 5 different aquarium farm were used As a result of investigations made by the method Native parasitological, ectoparasitic infestation in 42 of goldfish and in 16 of guppies have been found. The number of parasitic fishes reached 63 in both native and histopathological studies. More than one species of ectoparasites were identified in 20 species of goldfish. As a result of native and histopathological examinations, 32 Gyrodactylus sp. (64%), 21 Chilodonella sp. (42%) and 9 Costica sp. (18%), 7 Trichodina sp. (14%) and also 7 Dactylogyrus sp. (14%) were detected in goldfish. In guppy, 6 Trichodina sp. (12%), 5 Gyrodactylus sp. (10%), 3 Chilodonella sp. (6%), 1 Costica sp. (2%) and 1 Dactylogyrus sp. (2%) was detected and any ectoparasites can not be determined in 34 of guppy (68%). Histopathological investigations showed that, 16 of Japanase fish and 3 of guppies at totally 19 fish had endoparasites. In Goldfish, eggs and sections of nematode were found in the abdominal cavity of one fish and in intestinal lumen of 13 fish, and some development forms of Eimeria sp were seen within the intestinal epithelium of 2 fish. In guppies, 2 nematodes and 1 Eimeria sp were determined. Histopathological changes caused by parasites were found mostly in gill, and degeneration and desquamation of gill epithelium and disorganization are evident also. It were found to increase the melanomacrophage in the kidneys and hemosiderosis in the spleen of fishes containing many parasites. As a result; when the data from these two fish species are evaluated together, the most common ectoparasites were sorted as Gyrodactylus sp. (40%), then Chilodonella sp. (26%), Trichodina sp. (14%), Costia sp. (11%) and Dactylogyrus sp. (9%). Even if they live in the same aquarium it has been determined that there were more parasites in a goldfish than the guppy fish. In addition, parasitological and histopathological examinations revealed that the rate of parasitic fish (ecto + endoparasites) was found 63% and this rate was high and remarkable.