Köpeklerde anterior ve posterior segmentinin ultrasonografik ölçümleri ile göz içi basıncı arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship between ultrasonographic examination of anterior and posterior segments with intraocular pressure in dogs
- Tez No: 462518
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göz Hastalıkları, Veteriner Hekimliği, Eye Diseases, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Köpeklerde göz içi basıncı yükseliği oranı tüm göz hastalıkları ile karşılaştırıldığında önemli bir yer tutmaktadır. Göz içi basıncının yüksek seyretmesi kısa zamanda teşhis edilmezse kalıcı körlük oluşmasına sebep olabilir. Gözün ön ve arka segmentinin ultrasonografik muayenesi ile göz içi basıncı arasındaki ilişkinin öğrenilmesi akut göz hastalıklarının tedavisinde hızlı karar vermeyi sağlayabileceği düşünülmüştür. Çalışma materyali olarak yaş, ırk, cinsiyet ve göz hastalıkları ayrımı olmadan 50 farklı köpeğin sadece sağ gözleri değerlendirildi. Yaş ortalaması 3±1(yıl), ağırlıkları ortalaması 28±1(kg) olan, 33'ü dişi, 17'si erkek 50 köpekten 41'i Kangal melezi olmak üzere Golden (4), Boxer (1), Cocker (1) ve Terrier (3) ırkları oluşturdu. Göz muayenesinde; gözün davranış testleri, schirmer göz yaşı testi ile göz yaşı sekresyonunun kantitatif olarak miktarını ölçmek için Schirmer test kiti uygulandı, inspeksiyon, palpasyon ve ışık kaynağı ile muayene, göz içi basıncı ölçümü için rebound tonometre olarak tonoVet kullanıldı, direkt oftalmoskopik muayene ve ultrasonografik muayeneleri yapıldı. Göz muayene sonuçları oluşturulan göz formlarına kayıt edildi. Yapılan bu muayene sonucunda 50 köpekten 1 tanesinde gözün görüş muayeneleri sırasında tutuk davranması ve tedirgin olduğu gözlendi. Genel olarak sağlıklı hayvanlarda Schirmer göz yaşı testinin referans değerleri 15-25 mm alınmıştır. Oftalmoskopik muayenede çok ciddi bir problemle karşılaşılmamıştır. Tonometre ile yapılan göz içi basınç ölçümünde 50 köpekten 6 tanesinde normal referans değerlerin üstünde, 44 köpekte ise göz içi basınçları normal değerlerde bulunmuştur. Ultrasonografik muayenede sağ göz ön segment derinliği: 0,899 cm; sağ göz ön segment genişliği: 1,827 cm; sağ göz arka segment derinliği: 0,818 cm; sağ göz arka segment genişliği: 1,855 cm bulunmuştur. Yapılan korelasyon analizinde; göz içi basıncı yüksek olan grup (n:6) istatistik sonuçları; göz içi basınç ile ön segment derinliği arasında (0.4-0.6 arası orta korelasyon, r:0,551) orta şiddette korelasyon belirlendi. Göz içi basınç ile ön segment genişliği arasında da ise (0,6-0,8 arası yüksek korelasyon, r:0,609) yüksek korelasyon belirlendi. Sunulan çalışmada göz içi basıncı yüksek olan vakalarda ön ve arka segmentin ölçümlertinde istatistiksel olarak pozitif bir değişim olduğu görülmüştür. Bundan dolayı glakomlu ve göz içi basıncının yükselmesine sebep olabilecek diğer patolojik durumlarda ultrasonografi ile desteklenen muayenelerde göz içi basıncının yükselmesini kesin teşhisinin konulabileceği kanısına varılmıştır. Göz içi basıncı ile göz ön segmentindeki ultrasonografik değişimler konusunda ilişki olmasına rağmen, mutlaka olgu sayısının arttırılması, göz hastalıklarının sınıflandırılması ile oluşabilecek değişimlerinin de yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rate of intraocular pressure elevation in dogs is important when compared to all eye diseases. A high level of intraocular pressure may cause permanent blindness if it is not diagnosed shortly. It has been thought to be able to make a quick decision in the treatment of acute eye diseases. Learning the relationship between the ultrasonographic examination of the anterior and posterior segment of the eye and the intraocular pressure. Fifty dogs were used as a materials. Only right eyes of dogs were evaluated with out age, race, sex and eye diseases clasifications. Golden (4), Boxer (1), Cocker (1), and Terrier (3), of which 41 were Kangal hybrids, with a mean age of 3 ± 1 year and a weight average of 28 ± 1 kg. All examinations were performed within a certain order on the eye examination. Schirmer test kit was used to measure the quantitative amount of tear secretion, the eye examination was made by light source, tonovet was used as rebound tonometer for intraocular pressure measurement, direct ophthalmoscopic examination and ultrasonographic examinations were performed. The results of the eye examinations were recorded on the eye forms. As a result of this examination, 1 out of 50 dogs were observed to be pinched and uneasy during their vision examination. In general, reference values of Schirmer tear test were taken as 15-25 mm in healthy animals. Ophthalmoscopic examination did not encounter a serious problem. In the intraocular pressure measurement made with the tonometry, the normal values were found above the normal reference values in 6 of the 50 dogs and the normal values were found in the 44 dogs. Ultrasonographic examination showed right anterior segment depth: 0.899 cm; Right front segment width: 1,827 cm; Right eye posterior segment depth: 0.818 cm; Right eye posterior segment width: 1,855 cm. In the analysis of the correlation, ıntra ocular pressure increased (n: 6) statistical results; Moderate severity correlation was determined between intraocular pressure and anterior segment depth (medium correlation between 0.4-0.6, r: 0.551). High correlation was also found between intraocular pressure and anterior segment width (high correlation between 0,6-0,8, r: 0,609). In the present study, it was seen that there was a statistically positive change in the measurements of the anterior and posterior segments in ıntra ocular pressure high. Therefore, in other pathological conditions that may cause glaucoma and intraocular pressure, ultrasound-guided examinations have led to the conclusion that glaucoma can be diagnosed precisely. However, there are some material shortcomings in the study. Eventhough, there is a relationship between intraocular pressure and ultrasonographic changes in the anterior segment, it is suggested to increase the number of cases and to make changes more accurate. It is proposed to make changes that can occur with the classification of eye diseases.