Hiperemezis gravidarum hastalarında ve normal gebelerde kan biotin seviyelerinin karşılaştırılması
The comparison of blood biotin levels in women with hyperemesis gravidarum and normal pregnant women
- Tez No: 462584
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, farklı şiddette hiperemezis gravidarum bulguları gösteren hastalarda ve kontrol grubunda serum biotin düzeylerini tespit etmek ve böylece biotin eksikliğinin hiperemezis gravidarum etyopatogenezindeki yerini ortaya koymaktır. Materyal ve Yöntem: 01 Mart 2016- 01 Şubat 2017 arasında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Gebe Polikliniği'ne başvuran 18-35 yaş arası toplam 170 gebe araştırma kapsamına alındı. Hiperemezis gravidarum (HG) olguları Modifiye PUQE (Pregnancy-Unique Quantification of Emesis and Nausea) sınıflamasına göre gruplandırıldı. Hafif derecede HG hastalığı olan 30, orta derecede HG hastalığı olan 30, ağır derecede HG hastalığı olan 30 ve herhangi risk faktörü olmayan 80 gebe kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Kan örneklerinde serum biotin seviyeleri ticari ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) kitleri kullanılarak üretici firmanın direktifleri doğrultusunda spektrofotometrik olarak belirlendi. Tüm veriler SPSS 13.0 paket programında kodlanarak girildi. One-Way ANOVA Testi ve Pearson Korelasyon Analizi Testi ile bilgisayar ortamında istatistiksel analiz yapıldı. P değeri
Özet (Çeviri)
Objectives: The aims of this study are to assess serum biotin levels in patients with hyperemezis gravidarum and in the control group; and thus to investigate the role of serum biotin deficiency in the pathogenesis of hyperemesis gravidarum. Materials and Method: A total of 170 pregnant women between the ages of 18-35 years old who were examined in the Policlinic of the Department of Obstetrics and Gynecology of the Medical Faculty of Karadeniz Technical University between 01 March 2016 and 01 February 2017 were included for this prospective study. Hyperemesis gravidarum (HG) cases were grouped according to Modified PUQE (Pregnancy-Unique Quantification of Emesis and Nausea) Index. Thirty pregnant women with mild HG disease, 30 pregnant women with moderate HG disease, 30 pregnant women with severe HG disease, and 80 pregnant women without any risk factors were included for this study. In both groups, serum biotin levels were measured spectrophotometrically using commercial ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) kits in the direction of the manufacturer's instructions. All data were coded in the SPSS 13.0 package program. For statistical analysis, One-way Variance Analysis (Anova) Test and Pearson Correlation Analysis Test were used. P value